EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN YILDIRIM'DAN ANKARA-İSTANBUL YHT HATTINA İNCELEME

Bakan Yıldırım'dan Ankara-İstanbul YHT Hattına İnceleme

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakam Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT hattının Marmaray projesiyle birlikte 2013 yılı sonuna doğru açılacağını söyledi.

Yapım çalışmaları devam eden Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesinin Eskişehir-Bilecik arasındaki çalışmalarını helikopterle havadan inceleyen Bakan Yıldırım, Bilecik'te bulunan şantiyede TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve yüklenici firma yetkililerinden projenin son durumuyla ilgili bilgi aldıktan sonra açıklamalarda bulundu.

Projenin 150 kilometrelik İnönü-Sapanca-Köseköy kesiminde 239 adet viyadük, tünel, menfez, alt geçit, üst geçit gibi sanat yapıları bulunduğunu belirten Bakan Yıldırım, burada 40 milyon ton kazı ve dolgu, hat boyunca toplam 60 kilometrelik 35 tünel, toplam 13 kilometrelik 28 viyadük, hem karayolu hem de demiryolunu geçen köprüler, 13 üst geçit ve 40 alt geçit bulunduğunu vurguladı.

Bu hat boyunca toplam yapılacak kazı ve dolgu işi yaklaşık 15 milyon metreküp. Bu da 40 milyon tonluk kazı ve dolgu işi demek. Zor bir proje.” diyen Yıldırım,  yüklenici firmanın projenin vaktinde yapılması için ellerinden gelen çabayı gösterdiğini, işlerin de planlandığı gibi gittiğini kaydetti. Yıldırım şöyle konuştu: 

“Bugün aldığımız bilgiler ve teknik adamlardan dinlediğimiz hususları dikkate alınca projenin tamamlanmasında ciddi bir sorun olmadığım tespit ettik. İşler planladığı gibi gitmeye devam ediyor. İnşallah 2013'ün sonuna doğru Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Trenini asrın projesi Marmaray ile birlikte açma imkânı bulacağız."

 

“Test sürüşleri için yapım süresini 5-6 ay öne çekiyoruz”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, helikopterde TRT'ye yaptığı açıklamada ise Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının 2013 yılsonuna doğru işletmeye alınabilmesi için 6 ila 8 aylık yolcusuz test sürüşlerine ihtiyaç olduğunu, bu nedenle projenin alt ve üstyapısıyla 2013 Nisan ayı sonu itibariyle tamamlanmış olması gerektiğini belirtti. Yıldırım, “Dolaysıyla testlere zaman ayırmak için yapım süresini 5-6 ay öne çekiyoruz.”dedi.

Marmaray projesine de değinen Bakan Yıldırım, projede arkeolojik kazılar gibi önemli sıkıntıları geride bıraktıklarını ifade ederek, “Tüm hedefimiz bu iki büyük projeyi 2013 yılı sonuna tercihen ise Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim'e yetiştirebilmektir.” diye konuştu.