EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN YILDIRIM, KOLTUĞUNU DİLARA YA DEVRETTİ

BAKAN YILDIRIM, KOLTUĞUNU DİLARA'YA DEVRETTİ

 

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İzmir'den gelen 50 ilköğretim öğrencisini kabul etti. Bakan Yıldırım, temsili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini Rıza Özmenoğlu İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Dilara İrem Geyik'e devretti. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın da katıldığı programda öğrencilerle tek tek ilgilenip sohbet eden Bakan Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın önemine vurgu yaptı.


Bakanlığın, Tandoğan'daki ek hizmet binasında gerçekleşen kabulde konuşan Yıldırım, 23 Nisan 1920 yılının Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından önemli bir gün olduğunu belirterek, o gün Mustafa Kemal ve arkadaşlarının TBMM'yi kurarak hem modern Cumhuriyetin temellerini attıklarını hem de İstiklal Savaşı'nın ilkelerini belirlediklerini söyledi. 23 Nisan'ın çocukların bayramı olmasının tesadüfi olmadığını ifade eden Yıldırım, ''Bugün sizler Türkiye Cumhuriyeti'nin 75 milyon vatandaşının tamamını oluşturmuyorsunuz. Ama gelecekte nüfusumuzun tamamını sizler oluşturacaksınız. Bizler artık çekileceğiz kenara. Bayrağı siz devralacaksınız. Geleceğimiz sizlersiniz. Siz bu bayramı çoktan hak ediyorsunuz'' dedi.

Bir ülkenin bağımsızlığını kazanması, hür ve egemen yaşamasının kolay olmadığını kaydeden Yıldırım, dünyada başka ülkelerin esiri olmayan iki ulusun Türkler ve İngilizler olduğunu dile getirdi. Dünyada başka ülkelerin esiri olmadığı gibi başka ülkeleri de kendi esareti altına almayan tek ulusun Türkler olduğunu anlatan Yıldırım, ''Türkler bu kadar asil ve büyük bir millettir'' diye konuştu.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri hakkında da bilgi veren Yıldırım, Ankara-İzmir hattının Ankara-Afyonkarahisar arasındaki kesiminin ihalesinin tamamlandığını hatırlattı. Hattın 1. bölümü olan Ankara-Afyon etabının altyapı ihalesinin tamamlandığını, Afyon-Uşak, Eşme-İzmir etapları için de ihale yapılacağını belirten Yıldırım, İstanbul-İzmir YHT projesi için de Menemen-Manisa arasında demiryolları ikinci hat yapımı için proje ihalesi yapıldığını ifade etti.

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya seferlerinin başladığını belirten Yıldırım, iki hatta her gün 10 bin kişinin seyahat ettiğini ve seferler başladığından bu yana hızlı trenle seyahat edenlerin sayısının 5,5 milyonu geçtiğini kaydetti.

Bakan Yıldırım, bakanlık olarak Fahrettin Altay-Narlıdere metro hattını kendilerinin üstleneceğini, Buca'da Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsü ile Şirinyer arasında bir metro hattı yapımı konusunda da görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bakan Yıldırım, kabulün ardından öğrencilere hediye paketleri dağıttı, hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

İzmirli öğrenciler, Bakanlık ziyaretinin ardından YHT ile Eskişehir'e giderek çeşitli ziyaretlerde bulundu. Ankara Gar'da YHT önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, Eskişehir'de ise Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim hakkında yetkililerden bilgi aldı. Unutulmaz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geçirdiklerini belirten öğrenciler,  yetkililere teşekkür etti.