EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN YILDIRIM; ANKARA-KONYA YHT HATTININ TESTİNİ -PİRİ REİS- YAPACAK

Bakan Yıldırım: “Ankara-Konya YHT Hattının Testini “Piri Reis”  yapacak”

Bakan Yıldırım, Ankara-Konya YHT hattını test edecek olan “ Piri Reis” isimli ölçüm trenini basın mensuplarına tanıttı.

Ulaştırma Bakanı:”Ankara-Konya YHT Hattının test sürüşleri 17 Aralık 2010 Cuma günü Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından başlatılacak.”

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının ölçümlerini yapacak olan ve  “ Piri Reis” ismi verilen Yüksek Hızlı Tren Hattı Ölçüm Treni, 15 Aralık 2010 tarihinde Konya -Pınarbaşı mevkiinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtıldı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ankara-Konya yüksek hızlı treninin test sürüşlerinin, Başbakan Erdoğan`ın da katılacağı törenle başlatılacağını bildirerek, ``Konya artık git gel 6 saat değil, git gel 2,5 saat olacak` dedi.

Yıldırım, Ankara-Konya arasında hızlı trenle seferlerin başlamasına çok az bir sürenin kaldığını söyledi. Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattında test yapacak olan trenin, bir vagonunun ölçüm cihazlarıyla donatıldığını ifade eden Yıldırım, trenin hat geometrisi, yatay-düşey ölçümler gibi alana özgü teknik konularda test yapacağını belirtti.

Ankara-Konya hattının yolcu taşımaya uygun hale gelebilmesi için test treni tarafından ölçümlenmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “Trenin bir vagonu 55 farklı ölçüm sistemiyle donatıldı. Böylece hatla ilgili değerlerin normal sınırlarda olup olmadığı ölçülebilecek. Ankara-Eskişehir hattında böyle bir trenimiz olmadığı için uluslararası ihale açarak test treni getirtmiştik. Bu hat için ise bu treni projelendirdik ve hazır hale getirdik.” diye konuştu.

“Test Sürüşlerini Cuma Günü Başbakan Başlatacak”

Yıldırım, TCDD Genel Müdürlüğü ve İtalya`dan gelen uzman ekibin test treniyle Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattında çalışmalara başladığını bildirerek, ``Ankara-Konya yüksek hızlı treninin test sürüşleri ise 17 Aralık Cuma günü Sayın Başbakanımızın da teşrifleriyle Konya Garı'nda saat 16.45`te gerçekleştirilecek.`` dedi.

“Piri Reis Ölçüm Treni”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu ölçüm trenine bir isim vermek gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Yüksek hızlı tren işletmeciliği yapılan ülkelerden sadece beşinde olan ölçüm trenlerine İtalya'da Archimedes isminin verildiği gibi ülkelerin bilimde öncülük yapmış kişilerinin isminin veriliyor. Biz de bu trene, 14. yüzyılda dünya haritasını çizen, Akdeniz`i Türk gölü haline getiren büyük Türk denizcisi Piri Reis`in ismini vermeyi uygun bulduk.”

Piri Reis`in 17 Aralık Şeb-i Aruz günü seferlerine başlayacağını belirten Yıldırım, bu büyük düğün gününe yüksek hızlı trenin de katkı sağlayacağını dile getirdi.

 

 

“Dünya Rekoru Proje”

Bakan Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, ``Bu proje dünyada bir rekora sahip. Ankara-Konya hızlı tren projesi dünyada en kısa sürede yapılan yüksek hızlı tren projesidir. Bu da gece gündüz 3 vardiya çalışmayla oldu. Konya artık git gel 6 saat değil, git gel 2,5 saat olacak`` şeklinde konuştu.

“Mevlana'nın Çağrısına Uyup Herkes Konya'ya Gelecek”

Hattın sadece iki şehri birbirine bağlamadığını, aynı zamanda Sivas, Eskişehir, İstanbul`un da aralarında bulunduğu bir çok ilin ulaşımını kolaylaştıracağına işaret eden Yıldırım, ``Tarihimizin, kültürümüzün ve manevi hayatımızın merkezi Konya artık hızlı trene kavuşuyor. Büyük üstadın, Mevlana`nın `Gel, gel` çağrısına kulak veren herkes yüksek hızlı trenle Konya`ya gelecek`` dedi.

Karaman: Artık Yüksek Hızlı Tren hatlarının Ölçümleri Bu Trenle Yapılacak

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da yatığı konuşmada Ölçüm Treni hakkında bilgiler verdi. Karaman, ilk hızlı tren hattı olan Ankara-Eskişehir projesinde ölçüm trenlerine sahip olmadıkları için bu hattın ölçümlerini İtalya`dan kiraladıkları trenle gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

O dönemde hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere bir test treni hazırlanmasını proje haline getirdiklerini belirten Karaman, “ Ölçüm treni, 250 kilometre hızla giderken 50`den çok ölçümü yapabiliyor`` dedi.

İtalya`dan gelen konunun uzmanlarıyla test trenini Ankara`dan Konya`ya getirdiklerini ve böylece hattaki yolları ölçümlediklerini kaydeden Karaman, bu hat tamamlandıktan sonra diğer hızlı tren hatlarında da bu ölçüm treninin kullanılacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, konuşmaların ardından ölçüm trenine geçerek, basın mensuplarına bilgi verdi.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında temin edilen 12 YHT setinden birinin, sadece bir vagonunun test ölçüm ve değerlendirmelerde kullanılması için ihale yapılmıştır. İhaleler sonucu İtalyan Mermec S.p.A. firması ile yapılan iki ayrı iki ayrı sözleşme gereğince, söz konusu trenin bir vagonu; Dinamik Muayene Sistemi ve Yol ve Katener Ölçüm Cihazlarıyla donatılmıştır.