EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKANI YILDIRIM EGERAY DENEME SEFERİNE EŞLİK ETTİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 30 Temmuz 2010 tarihinde İzmir'de EGERAY projesi kapsamında yer alan Aliağa-Menderes Raylı Sistem hattındaki tren setlerinin deneme seferlerine eşlik etti.

 

İzmir'in trafik sorunlarını büyük ölçüde çözmeye yönelik, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa kurdukları İZBAN A.Ş tarafından başlatılan EGERAY projesi kapsamındaki Aliağa-Menderes arasında 1 Temmuz 2010 tarihinde başlayan trenlerin deneme sürüşleri, bu kez Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın eşliğinde gerçekleştirildi.

 

Bu yıl içinde hizmete girmesi planlanan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da eşlik ettiği trenlerin deneme seferi, Alsancak Garı'nda başlayıp Adnan Menderes Havalimanı'nda son buldu. Deneme treninde yetkililerden bilgiler alan Bakan Yıldırım, özellikle istasyonları beğendiğini belirterek, Adnan Menderes Havalimanı İstasyonunda yolcuların, terminallerden trene binecekleri noktaya kadar yürüyen bantlarda taşınmasını sağlayan sistemin Türkiye'de ilk olduğunu söyledi.

 

Aliağa-Menderes Raylı Sistem hattındaki trenlerin deneme sürüşlerine, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la birlikte İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve TCDD 3.Bölge Müdürü Sabahattin Eriş katıldı.

 

Günde 550 bin kişiyi taşıyacak EGERAY projesi kapsamında, hepsinde yürüyen merdivenler ve engelli asansörlerin bulunduğu toplam 31 adet istasyon bulunuyor. Bu istasyonlardan şu ana kadar 29 adedinin yapımı tamamlandı. Diğer 2 istasyonun da ağustos ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmıştır.

 

Diğer taraftan Güney ve kuzey olmak üzere; Alsancak - Cumaovası ve Alsancak - Aliağa hatlarından oluşan Raylı Sistem için İspanya CAF firmasında üretilen ve saatte 140 kilometre hız yapabilen 33 adet tren setinden 19 tanesi İzmir' e geldi. Bu trenlerde görev yapacak 75 adet makinistin eğitimleri de devam ediyor.