EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKANLARIMIZ BAYAN HAREKET MEMURU VE MAKİNİSTLERİ KABUL ETTİ


Ulaştırma Bakanı ve Milli Eğitim Bakanları Bayan Yardımcı Makinist ve Hareket Memurlarını Kabul etti
 
Bakan Yıldırım; “Demiryollarına Hanım Eli De Değsin”
Bakan Çubukçu: “ Kızlarımızla gurur duyuyoruz”
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu,  TCDD'de göreve başlayacak olan bayan Yardımcı Makinist ve Hareket Memurlarını 24 Mart 2010'da makamlarında kabul etti.

Konuşmasında demiryollarına yatırımda çok ciddi mesafe kat ettiklerini, bir yandan eski rayları yenilerken diğer yandan yeni yollar yaptıklarını belirten Yıldırım, Marmaray, hızlı tren projeleri, Başkentray gibi önemli projelere imza attıklarını, Egeray'ın bu sene faaliyete geçeceğini söyledi.

Ray ve vagon yapımında yerli sanayinin Türkiye açısından önemine işaret eden ve bu alandaki tesisleri sıralayan Yıldırım, ''Amacımız vagonları ve rayları yenilerken burada yerli katkının oranı daha fazla olsun, hem istihdam alanı oluşturalım hem de buradan ülkemize döviz tasarrufu sağlayalım. Bunu büyük oranda başardık'' diye konuştu.

Yıldırım, TCDD'yi ayakta tutan bir diğer önemli unsurun tecrübeli personel olduğunu, ancak onların da hizmet süreleri bir gün dolacağı için deneyimlerini yeni nesillere aktarmaları gerektiğini vurguladı. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demiryolları bu yönüyle de bir değişim yaşıyor, gençleşiyor. Bu arada tabii Demiryollarına 'hanım eli de değsin' dedik. Geleneklerine çok sadık bir kuruluş, Demiryolları'nda bilhassa tren üzerinde hanımlar hiç istihdam edilmiyordu. Bu dönemde raylı sistemler bölümlerinin açılmasıyla bu süreci de başlattık. Geçen sene 2'ydi, bu sene 4, seneye 8 böyle artarak kızlarımız Demiryolları'nda görev almaya devam edecek.''

Konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kendisine çiçek, tablo ve Eskişehir Met helvası ikram eden öğrencilere çeşitli armağanlar sundu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da; Eskişehir Atatürk Anadolu Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümü mezunu olan ve TCDD'de çalışmaya başlayan; Nisa Çötok, Gülşen Karakaya, Zeynep Pektaş, Gülşen Özey'dan oluşan   4 kadın makinist yardımcısı  ile Melek Özgür ve Arzu Temana adlı  2 hareket memur yardımcısını  kabul etti. Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde mesleki ve teknik eğitim alanında özellikle hareket memuru ve makinistlik gibi alanlarda yetişmiş öğrencilerin konularıyla ilgili hizmet vermeye başlamasının çok memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Eskişehir Atatürk Anadolu Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojisi mezunu olan ve TCDD 1. Bölge Müdürlüğü'nde   makinist yardımcısı olarak göreve başlayan Nisa ÇÖTOK; göreve başlamaktan büyük mutluluk  duyduğunu belirtti. Gülşen Karakaya ise,  okul müdürü tarafından bu alana yönlendirildiğini, TCDD'de staja başladığında  bu alanı daha çok sevdiğini ifade ederek, "Koskoca bir trene hakim olmak çok güzel bir duygu" dedi.

Genç demiryolcuları, daha sonra TCDD Genel Müdür Vekili Veysi Kurt makamında kabul etti. Kurt; raylı sistemler teknoloji bölümüne bayanların da ilgi göstermesinden büyük mutluluk duyduklarını, demiryolu alanında mesleki eğitim gören kişilerin, demiryollarında istihdam edilmesinin çok önemli katkılar sağlayacağını belirterek, başarılar diledi.