EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BALKAN EKSPRESİ ANKARA GAR'DAN UĞURLANDI

BALKAN EKSPRESİ ANKARA GAR'DAN UĞURLANDI …

 

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu ve TCDD işbirliği ile hazırlanan “Balkan Ekspresi” özel treni, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Yunanistan'a doğru yola çıktı.

 

Balkan Ekspresi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın katıldığı törenle 29 Haziran 2010 Çarşamba günü yolculuğa başladı. Düzenlenen törende sahne alan TCDD Türk Müziği Korosu ise gerek protokolden  gerekse dinleyicilerden tam not alırken, TRT Türk televizyonunun  gardan yaptığı canlı yayınla tüm Türkiye'ye hitap etme şansı buldu.

 

Balkan Ekspresinin uğurlanması sırasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; “Balkanlar yüzlerce yıl aynı bayrak altında bulunduğumuz tarih ve kültürümüzün çok canlı olduğu yerler. Bu tren bu yüzden hepimizi duygulandırdı. Çok doğru bulduğum bu girişim nedeniyle her iki kurumu ve sponsorları kutluyorum” dedi.

 

Arınç: “Diğer taraftan bir kurumun kendi içinde koro kurması çok güzel bir olay, benzer bir koroyu mecliste kurmuştuk. Kazandırdığı faydalara şahit olduk. Bu koronun da kültürümüze çok hizmet edeceğine inanıyorum” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Amcam Manisa garında baş manevracıydı. Lojmanlarda otururlardı. Çocukluğum lojman bahçelerinde ve istasyonlarda, vagonlarda oynayarak, gençliğim ise ekspreslerle seyahat ederek geçti. Fırsat bulabilseydim böyle bir yolculukla balkanlarda gezebilmeyi çok isterdim” sözleriyle duygularını dile getirdi.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bir kültür elçisi edasıyla balkan ülkelerine doğru yala çıkan bu treni uğurlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “Bu tren her şeyden önce Türk kültür hayatının en rafine en canlı dönemlerinin yaşandığı balkan şehirlerine gidiyor. Türkiye'ye ve dünyaya yayın yapmak hüznümüzü tazelemek, hafızamızı canlandırmak üzere yola çıkıyor” dedi.

 

Trende bulunan 40 kişinin aynı zamanda  birer kültür elçisi olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, TRT'nin değişen yüzü ile demiryollarının gelişen yenilenen vizyonu bu projenin ortaya çıkışında etkili olduğunu sözlerine ekledi. Yıldırım: “Bir yandan hızlı trenleri geliştireceğiz, Türkiye'yi çekirdek hızlı tren ağlarıyla öreceğiz. Öte yandan da bu proje benzeri projelerle sanata ve kültürümüze hizmet edeceğiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise törende yaptığı konuşmada “Demiryolcular inandığında demiri kağıt gibi hareket ettirebilecek kabiliyette. Bu projedeki başarı bunu ortaya çıkarıyor. Bu yüzden hem TCDD ekibini hem kendi ekibimi kutluyorum” sözleriyle duygularını ifade ederken “500 yıl Balkan coğrafyasında bulunmuşuz ama orayla ilgili anılarımız yok oluyor. Bu tren onları canlandırıp, canlı yayınlarla evlerimize taşıyacak” dedi.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise “Bugün sefere verdiğimiz Balkan Ekspresi, sadece 2 Temmuz'da Kapıkule'den çıkan, Balkanları dolaştıktan, bu ülkelerin başkent ve büyük şehirlerinden yayın yaptıktan, o şehirlerin güzelliklerini, ortak hatıramızın izlerini Türkiye ve dünya ile paylaştıktan sonra, 19 Ağustos'da Uzunköprü'den yurda giren bir tren olmayacak… Bu tren aynı zamanda Türkiye'nin 154 yıllık demiryolu hafızası üzerindeki küllerin kaldırılmasına da hizmet edecek” dedi.

 

Karaman: “Bize tarihimizi hatırlatacak, kültürümüzü hatırlatacak, hasretini çektiğimiz bir inci tanesi gibi balkanlara serpilen şehirlerin, o şehirlerin yakasında hasretten bir yakı gibi iliştirilen, Rumeli Demiryolları yapımında 100 yıl önce, 110 yıl önce işçilerimizin yaptığı dünya güzeli istasyonları hatırlatacak…” sözleriyle duygularını aktardı.

 

Tören sonrası Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'a günün anısına serkisof saat hediye ederken iki Bakan hareket memuru diskiyle Balkan Ekspresi'ni uğurladı.

 

TRT, özel tren ile bu ülkelerin başkent ve önemli kentlerinde, günlük hayattan sahneleri oradan canlı yayınlar yaparak ekrana getirecek. TRT'nin canlı yayınları hafta içi her gün (Cumartesi, Pazar günleri hariç) 12.00–13.00 saatleri arasında, trenin duruş yaptığı ülkelerde gerçekleştirilecek.

 

TRT-TCDD işbirliğinde hareket edecek trende TRT Personeli, Basın Mensupları ve trene refakat edecek personelle birlikte yaklaşık 40 kişilik bir grup seyahat etti. Kapıkule'den 2 Temmuz 2010 Cuma günü hareketle yurtdışı programına başlayacak olan Özel Tren, 19 Ağustos 2010 tarihinde Uzunköprü'den yurda girişle seferini sonlandıracak.