EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BALKAN EKSPRESİ YURDA DÖNDÜ

“Balkan Ekspresi” Yurda Döndü…

 

TCDD ve TRT işbirliği ile hayata geçirilen "Balkan Ekspresi" 50 günlük yolculuğunu tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

 

29 Haziran 2010 tarihinde Türkiye'den yolculuğuna başlayan 'Balkan Ekspresi' 50 günde 9 ülke ve 22 şehri ziyaret etti.


Balkan Ekspresi,  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tarafından Sirkeci Gar'da törenle karşılandı.

 

Törende duygularını ifade eden Bakan Yıldırım, "Demiryollarımız hem ülkemizin kültürü için, gelenekleri için hizmet etmeye, sosyal sorumluluk görevini yerine getirmeye devam edecek, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin yükünü taşımaya devam edecektir" dedi.

 

Yıldırım,  “Evlad-ı Fatihan'a bir nostalji yolculuğu yaparak o yörelerin tarihini yaşadınız ve bu projeyle evlerimize misafir olarak bizlere de yaşattınız” dedi. Bakan Yıldırım, “Demiryolu sadece taşıma yapmıyor, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi, kültürümüzü de taşıyarak folklorümüzü yaşatıyor.” sözleriyle duygularını ifade etti.

 

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise TRT-TCDD işbirliğinde gerçekleştirilen bu başarılı projenin gelecek sene tekrarlanması için girişimlere başladıklarını müjdeledi. Projeye emek ve gönül veren tüm demiryolcular ve TRT personelini tebrik etti.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise; “ Balkan treni, gittiği yerlere selamlarımızı iletirken oralardan bize sevinç ve hüzün taşıdı bu projeye ev sahipliği yapmak gurur vericiydi” şeklinde duygularını ifade etti.

 

Karaman, Balkan Ekspresi benzeri bir sefer gerçekleştirilmesine ilişkin soru üzerine Trakya bölgesinde bulunan demiryollarının yenilenme faaliyetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini belirti. Bu çalışmalar tamamlandığında güzergah değişiklikleri ve yeni seferler olabileceğini müjdeledi.