EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BANDIRMA LİMANIN İŞLETME HAKKI DEVREDİLDİ

Bandırma Limanının İşletme Hakkı 36 Yıllığına Devredildi…

 

Mersin, Samsun limanlarından sonra Bandırma da devredildi…


TCDD Bandırma Limanı'nın işletme hakkının 36 yıllığına Çelebi Holding'e devrine ilişkin sözleşme, 8 Haziran 2010 günü Ankara'da düzenlenen törenle imzalandı.

 

Devire ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu ve üst düzey bürokratlar katıldı.

 

Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, törende yaptığı konuşmada, 1969 yılından bu yana TCDD tarafından işletilen Bandırma Limanı'nın 36 yıllığına devrinin özel sektöre verildiğini belirterek, "Bandırma Limanı'nın özelleşmesiyle birlikte çalışan sayısında azalma olmayacak, üstelik yeni istihdam alanları da oluşacak" dedi.

 

Bakan Yıldırım, buranın devrinden gelecek 175 milyon doların Maliye Bakanlığı tarafından demiryolu alt yapısı ve yeni kaynaklar oluşması için harcanacağını anlatarak şöyle devam etti:
"Türkiye'de 24 kamu, 27 belediye, 123 özel sektör olmak üzere toplam 174 liman ve iskele var. Ülkemizin ihracatında yüzde 80'i bu limanlar tarafından gerçekleşiyor. Bu devirlerle limanlar arzu ettiğimiz şekilde işletilecek. Mersin, İskenderun, Haydarpaşa, Samsun, Derince ve Bandırma limanlarında demiryolu bağlantısı var. Diğer limanları büyük liman olarak görmemiz doğru değil. Mersin limanının 2007 yılında devri yapıldı. 755 milyon dolar kaynak temin edildi. Bin 500 kişiye yakın personel istihdam edildi"

 

 
 
 
 
 
 
 
 


Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK ise, limanların devriyle devlete gelir imkanı oluşturduklarını, yatırım yükünü özel sektöre devrettiklerini kaydetti. Şimşek, "Bu kapıyı özel sektöre açmamızla birlikte Türkiye'nin dünya çapında kaliteli şirketlerin olmasına neden oluyoruz. Limanların özelleşmesiyle birlikte birimlerin marka haline gelmesiyle herhangi bir engel yok. Amacımız Türk özel sektörü dinamizmini harekete geçirmektir. Özelleştirme bu ülkenin hayrınadır. Bu özelleşmeyle Türk halkı kazanacak, daha fazla aş ve iş üretilecek" diye konuştu.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN ise,  törende yaptığı konuşmada; Bandırma limanının, Marmara Bölgesini Ege ve İç Anadolu'ya bağlayan kara ve demiryolu bağlantısıyla bölgenin ihraç ve ithal kapısı olarak, Ro- Ro, sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet verdiğini belirterek: “TCDD'ye ait limanlar satılmamakta,  belirli bir süreliğine işletme hakkı devredilmektedir.  Böylece, özel sektörün dinamizmi ile limanlarımız daha etkin ve verimli bir hale gelmektedir. Ayrıca, bu limanları devralan şirketler, yeni yatırımlarıyla ekonomiye katkılar yaparken, ek istihdam da sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Karaman, devri yapılan Mersin, Samsun ve Bandırma limanlarındaki toplam 1779 personelin, TCDD'nin ihtiyacı olan diğer işyerlerinde değerlendirildiğini belirtti.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet AKSU, Bandırma Limanı'nın devriyle birlikte TCDD'ye ait üçüncü liman özelleştirmesinin yapıldığını vurguladı. İskenderun Limanı'nın ihale ilanında olduğunu, diğer iki limanla ilgili sürecin ise devam ettiğini bildirdi.

En yüksek teklifi 175 milyon 500 bin dolarla Çelebi OGG'nin verdiğini ifade eden Aksu, “bedelin tamamı peşin olarak idaremize ödendi” dedi.

Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can ÇELEBİOĞLU da; 5 yıl içinde Bandırma Limanına 50 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade ederek, gelecek 10 yılda limanı, 11 milyon ton kuru dökme ve karışık yük, 300K TEU konteynerin ve 200 K aracın elleçlendiği bir liman haline dönüştürmeyi planladıklarını söyledi. Çelebioğlu, “Bandırma Limanı ulaşacağı bu hacimle, bölgesinin lojistik merkezlerinden biri haline dönüşecek, yaratacağı yeni iş alanlarıyla Bandırma yöresinin gerek ekonomik, gerek sosyal kalkınmasında büyük rol oynayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Bandırma Limanı'nın işletme hakkı devir sözleşmesi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu tarafından imzalandı.