EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BANDIRMA-MENEMEN HATTI ELEKTRİKLİ VE SİNYALLİ OLUYOR

 

TCDD, Kuruluş Yıldönümü kapsamında Bandırma'dan İzmir Menemen'e kadar olan demiryolu hattının Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Projesinin temeli 21 Eylül 2013 tarihinde Balıkesir Garda atıldı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Afyon'dan canlı yayınla katıldığı törene, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Cemal Öztaylan ve Ali Aydınlıoğlu ile vatandaşlar katıldı.

Bakan Yıldırım törende yaptığı konuşmada 60 yıl el değmeyen bu hattı tamamen yenilenmesinin elektrikli ve sinyalli hale gelişinin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, bölgeye hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ise: "Acımızı, yokluğumuzu ifade eden 'Kara tren gecikir, belki hiç gelmez' türküsünü sizler unutturdunuz. Temelini attığımız tesis, İzmir-Bandırma arası 310 kilometrelik tren hattını modernize edecek. Elektrifikasyon, sinyalizasyon temelini atıyoruz. Bununla 160 kilometre hıza ulaşacağız. Bölgemizin turizmine ve ticaretine çok büyük katkılar sağlayacak. Balıkesir halkı adına sizlere çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

Daha sonra, Turhan, Uğur, Öztaylan ve Aydınlıoğlu, ilk elektrifikasyon direğinin temel atma işlemini gerçekleştirdi.

 

Proje ile İzmir ve Bandırma Limanları arasındaki 35 istasyondan oluşan toplam 310 km.lik hat, Elektrikli, Sinyalli ve Telekomünikasyon sistemli hale geliyor. 160 km/saat hıza uygun olarak kurulan Tren Kontrol ve Koruma Sistemi ile yük ve yolcu taşımacılığında emniyet en üst seviyeye çıkarılacak.

 

Proje ile istasyonlar arasında trenler peş peşe işletilebilir hale gelecek ve hat kapasitesi önemli ölçüde artacak.  Proje ile ülkemizin iki büyük limanı birbirine bağlanırken bölgenin ihracat ve ithalat hacmi katlanacak, önemli oranda zaman ve para tasarrufu sağlanacak.