EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASBAKAN ERDOGAN:"2013

Başbakan Erdoğan: ” 2013'de  Marmaray Bitecek”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve bazı bürokratlarla  birlikte 9 Ekim 2009'da Marmaray'da incelemelerde bulundu.

Baret takıp iş ayakkabısı giyen Erdoğan, merdivenlerden inerek çalışmaların yoğun olarak yapıldığı bölgede inceleme yaptı. Erdoğan, butona basarak tünelde kullanılan blokları yerleştirdi.

Başbakan inceleme sırasında şunları söyledi: ''Marmaray Projesi İstanbul için olduğu kadar, dünya için de son derece büyük ölçekli bir proje. İnşallah 2013'te Marmaray'a kavuşacağız. Marmaray'ı tüm İstanbulluların değil, dünyanın hizmetine sunacağız. Şu anda Halkalı'dan Gebze'ye yolculuk, Sirkeci'den Haydarpaşa'ya feribotla geçiş dahil olmak üzere normal şartlar altında 185 dakika sürüyor. Marmaray'ın tamamlanmasıyla birlikte bu yolculuk 105 dakika sürecek. Yani İstanbullular bu güzergahta tam 80 dakika kazanacaklar. Gebze ve Halkalı arası 105 dakikaya düşerken, Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar ve Sirkeci arası sadece 4 dakikada alınabilecek. 1860 yılında bu proje konuşulmaya başlandı, tam 149 yıl boyunca adeta Türkiye'nin, İstanbul'un bir hayali olarak kaldı. Bugün ise 11 tüp, boğaza yerleştirildi. Artık elle tutulur, gözle görülür şekilde proje ete kemiğe büründü.”