EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 05.08.2014

-2 Ağustos 2014 tarihinde, şiddetli fırtınadan ve yıldırım düşmesinden kaynaklanan kısa süreli enerji kesintisi nedeniyle; İstanbul'dan kalkan son yüksek hızlı tren İzmit Gar'dan Köseköy Gar'a kadar, sekiz kilometrelik mesafede dizel lokomotifle çekilmiş, hatta enerji verilerek seferine devam etmiştir.

 

Bu konuda, basında yer alan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1-Türkiye dünyanın sekizinci, Avrupa'nın altıncı yüksek hızlı tren işleticisi ülkedir.

 

2-25 Temmuz 2014 günü açılan Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattı ile, dünyadaki ve Avrupa'daki bu konumumuz daha da pekişmiştir.

 

3-Yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan bütün ülkelerde, kısa süreli enerji kesintisine yönelik tedbirler uygulanmaktadır.

 

4-Bu tedbirlerden biri de enerji kesintisi olan bölgede yüksek hızlı tren setlerinin elektrik enerjisine bağımlı olmayan dizel kurtarma araçlarıyla çekilmesidir.

 

5-Yüksek hızlı tren setlerinin tamamının orijinalinde, bu amaçla aparatlar bulunmaktadır. Bu aparatlar, işletmede bulunan tüm YHT setlerinde sürekli olarak yer almaktadır.

 

6-Aynı aparatların karşılığı, YHT'ye bağlantı sağlanması için, dizel kurtarma araçlarında da bulunmaktadır.

 

7-Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir YHT işletmeciliğinde, kısa süreli enerji kesintilerinde(1.8.2012/Lale-Sincan; 15.11.2012/Ankara-Sincan; 15.3.2013/Ankara-Sincan; 12.5.2014/Hasanbey-Eskişehir vb) benzer uygulamalar yapılmıştır.

 

8-Dünyada da enerji kesintisinde aynı sistem uygulanmaktadır.

 

9-Yaşanan olumsuz hava şartları ve fırtına nedeniyle YHT hatlarına enerji veren elektrik tesisatına yıldırım düşmesi sonucu alınan tedbirlerin olumsuzluk gibi yansıtılması, elektrik olmadığı zaman YHT' yi hareket ettirmek amacıyla zorunlu olarak kullanılan dizel lokomotiflerin “eski tren” olarak tanımlanması, hele hele fotoğraflardan yola çıkarak “Yeni Türkiye'yi Eski Türkiye Çekti” başlığıyla istihza edilmesi bu konularla ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.