EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 07.12.2014

Bugün Gazetesinin 07.12.2014 tarihli nüshasında yer alan “Hayalete Telsiz Yardımı” başlıklı haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

Habere kaynak yapılan hiç kimse Yüksek Hızlı Tren Hattı yapımı ve işletilmesinde uzman değildir. Ankara-İstanbul YHT Hattı Projesinde binlerce demiryolcu, alanında yetkin yerli ve yabancı uzmanlar, üniversite öğretim üyesi bilim adamlarımız görev almışlardır.

 

06.12.2014 tarihli "Hayalet Tren" ile ilgili açıklamamızın iyi anlaşılamamış olacağını düşünerek Ankara-İstanbul YHT Hattı işletmeye açılmadan önce tamamlanan süreçleri bir kez daha tekrarlamak istiyoruz.

 

1- Hattı inşa eden yüklenici ve müşavir firma tarafından hattın tamamlandığı ve işletmeye hazır hale getirildiği raporlanmıştır.

 

2- Teknik uzmanlardan oluşan TCDD Kabul Komisyonu tarafından hattın kabulü yapılmıştır.

 

3- Demiryolu Yapım Dairesi kabul olurunu uygun görüşle yayınlamıştır.

 

4- TCDD Trafik Dairesinin koordinasyonunda oluşturulan teknik heyet hattın işletmeye uygunluğunu raporlamış; Trafik Dairesi işletme talimatını hazırlayarak yayınlamıştır.

 

5- AB onaylı uluslararası sertifika vermeye yetkili sertifikasyon kuruluşunca hatta güvenlik raporu verilmiştir. Sertifikasyon öncesi Piri Reis Ölçüm Treni ile en düşük hızdan (30 km/saat) başlanarak 275 km/saat hıza kadar ölçümlü deneme sürüşleri sertifikasyon kuruluşunun katılımıyla yapılmıştır.

 

6- Son olarak üniversitelerce görevlendirilen bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu tarafından da rapor hazırlanmıştır.

 

7- Ankara-İstanbul hattının yüksek hız uygulanan tüm kesimlerinde gelişmiş ülkelerin kullandığı trafik yönetim sistemi (ERTMS) kullanılmakta ve kumanda merkezinden görülmektedir. Köseköy-Gebze arası konvansiyonel hat kesiminde ise uluslararası standartlar ve sertifikasyona uygun TMİ (Trafiğin Merkezden Telefonla İdaresi) sistemi uygulanmaktadır.

 

8- Ankara-İstanbul YHT Hattı bütün bu süreçler tamamlandıktan, güvenli bir şekilde işletilebilirlik raporu hazırlandıktan sonra işletmeye açılmıştır.

 

Yukarıdaki açıklamamızdan anlaşılacağı üzere Ankara-İstanbul YHT Hattı işletmeye alınmadan önce emniyetli ve güvenli işletmecilik için sertifikasyon dahil gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Ankara-İstanbul YHT Hattında güvenli tren işletmeciliğinin sağlanması amacıyla gerekli olan ve teknolojinin imkan tanıdığı tüm iletişim araçları da (GSM-R, Telsiz, Telefon) kullanılmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.