EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 08.12.2014

Bugün gazetesinin 08.12.2014 tarihli nüshasında yer alan “TCDD Bugün' ü Doğruladı” başlıklı haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

Konuyla ilgili 06-07 Aralık tarihlerinde gerekli basın açıklamaları yapılmıştır. Buna rağmen konunun tam anlaşılamadığı, bazı hususların yeniden açıklığa kavuşturulması gerektiği görülmüştür.

 

1-Açıklamalarımızın hiçbir yerinde Yüksek Hızlı Tren Hattı makaslarının telsizle değiştirildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.

 

2-Gebze-Köseköy arası demiryolunun sertifikasyonu konvansiyonel hat olarak yapılmış olup Yüksek Hızlı Trenler, yolcu ve yük trenleri birlikte çalışmaktadır.

 

3-Dünyanın bütün ülkelerinde demiryolu trafiği tüm iletişim imkanları kullanılarak yürütülmektedir. Ülkemizde de demiryolu trafiği mevzuatımıza uygun olarak öncelikle modern sinyalizasyon sistemlerimiz, TMİ (Trafiğin Merkezden Telefonla İdaresi), destekleyici olarak ta GSM-R telefonları, telsiz ve telefon şebekesi kullanılarak tren trafiği emniyetli bir şekilde yürütülmektedir.

 

4-Tren trafiği ve bakım hizmetlerinde görevli olan bütün personelimiz telsiz kullanmaktadır.

 

5-Telsizin tren trafiğinde kullanılmasının yanlış olduğunu iddia eden haberler asılsız ve maksatlıdır.

 

6-Açıldığı günden beri Yüksek Hızlı Trenlerle 17 Milyon 606 bin kişi emniyetli ve konforlu seyahat imkanına kavuşmuştur.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.