EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 09.01.2014

-157 YILLIK KURULUŞ TCDD VİNCİ VİNÇÇİDEN ALMASINI BİLİR…

 

Bugün bir gazetede yer alan İzmir Limanı MHC vinç ihalesiyle ilgili habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

7 Mayıs 2011 tarihinde yapılan söz konusu ihale dokümanları dünyada vinç üreticilerinin katılabileceği şekilde, rekabet ortamına açık, Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuata uygun olarak hazırlanmıştır.

 

İsteklilerden istenen belgeler arasında iş deneyim belgesi de bulunmaktadır.

 

Yetersiz olduğu iddia edilen isteklinin iş deneyim belgesi dokumanlar arasında mevcuttur.

 

Teklif veren isteklilerin tamamı vinç üreticisidir.

 

İhale açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

 

İhale süreci Kamu İhale Kurumu ve İdari yargı tarafından incelenmiş, ortaya çıkan yargı kararı doğrultusunda istekliyle sözleşme imzalanmıştır.

 

Ayrıca, en uygun teklifi veren isteklinin vinç üreticisi olduğu ve hangi tip vinçleri ürettiği bilgisi kamuoyuna açık olup, kendi internet sitelerinden bile bu bilgilere ulaşılabilmektedir.

 

TCDD'nin yetersiz firmaya ihale vermesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 

TCDD iş ve işlemlerini yasalara göre yapan 157 yıllık bir kuruluştur. Yapılan işin niteliğine göre bütün temin süreçleri ve dokuman hazırlıkları uzman kişiler hazırlanmakta ve yönetilmektedir. Konuyla hiç ilgisi olmayan kişilerin kendi aralarındaki dedikodu mahiyetini geçmeyen konuşmaların TCDD açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

 

TCDD ihale yaparken itiraz eden firmanın talep ettiği gibi teknik tabirle “benzer iş tanımı”, kamuoyu diliyle adres tarifi yapmamakta, yasalara ve rekabet koşullarına uygun iş yapmaktadır.

 

Koltuğunun altında dosyalarla gazete gazete dolaşan şikayetçi firmanın talebi, mevzuat çerçevesinde rekabeti engelleyici olduğundan, bu talep TCDD tarafından uygun görülmediği gibi, Kamu İhale Kurumu ve İdari Yargı tarafından da uygun görülmemiştir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.