EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 11.08.2014

Kuruluşumuzun dün İZBAN'la ilgili yaptığı basın açıklaması bazı basın yayın organlarında “TCDD yolcu istemiyor” ve “TCDD'den komik gerekçe: Yolcu aktarma istemiyormuş” şeklinde haberleştirilmiştir.

 

TCDD'nin ana görevi yük ve yolcu taşımacılığı yapmaktır; TCDD'nin yolcu istememesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

 

Tren planlaması, hangi trenin nereye kadar gideceği talep ve planlama çerçevesinde yapılmaktadır.

TCDD, farklı niyetlerle, algı oluşturma amacıyla atılan başlıklara göre işlem yapmamakta, tanımlı görevi doğrultusunda işlem yapmaktadır.

 

11 Ağustos 2014 günü yapılan açıklama aşağıdadır:

 

Son günlerde ağırlıklı olarak İzmir basınında İZBAN'la ilgili haberler yer almaktadır. Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

İZBAN, sadece ülkemizde değil, dünyada raylı sistemde demiryolu idaresi, yerel yönetim ve merkezi hükümetin işbirliğiyle gerçekleştirilen en özgün projelerden biridir. TCDD, yol altyapısını modern banliyö işletmeciliğine uygun hale getirmiş, İZBAN'ın genişlemesini bir politika olarak belirlemiş ve uygulamaya geçmiştir. Haberlerde iddia edildiği gibi ray ve sinyalizasyon Belediye tarafından yapılmamıştır; TCDD tarafından yapılmıştır. Yenilemesi de TCDD tarafından yapılmaktadır. İzmir halkının raylı sistem toplu taşıma talep ve ihtiyacı TCDD tarafından birincil ihtiyaç olarak kabul edilmiş ve gereği yapılmıştır.

 

Kuruluşumuzun yarım asrı aşan banliyö işletmeciliği deneyimi, İZBAN AŞ kurulmak suretiyle yerel yönetimle paylaşılmış, ulusal tren ağı kent içi raylı sistemin de hizmetine sunulmuştur. TCDD'nin birinci görevi ulusal demiryolu ağında her türlü tren işletmeciliği yapmaktır. Yük, yolcu, bölgesel yahut banliyö işletmeciliğinin birinden diğeri için vazgeçmek uygulaması TCDD'nin görevini yapmaması anlamına gelmektedir. Şayet İzmir içerisinde ulusal ve bölgesel tren çalıştırılmazsa, aynı talep örneğin Ankara, İstanbul, Manisa, Konya, Aydın, Adana vb. illerde de gündeme gelecek, TCDD ulusal ağında tren çalıştıramayacak; böylece görevini yapamaz hale gelecektir. Özetle, haberlerde dile getirilen konunun uygulanabilirliği bulunmamaktadır. Ayrıca, İzmir kalkış ve varışlı bölgesel trenler ile ulusal tren yolcularımız aktarma istememekte, kent merkezine kadar kendi trenlerinin ulaşmasını istemektedir.

 

Diğer yandan, proje başlamadan İBB tarafından yaptırılan fizibilite etüdünde 2015-2020 aralığında her 12 dakikada bir tren çalıştırılması öngörülmüştür. Bu öngörü 2013 yılında 10 dakika tren aralığına ulaşmıştır. TCDD, her üç dakikada bir tren çalışabilecek şekilde gerekli hazırlıkları yapmaktadır. TCDD, başından beri İzmir kentiçi raylı sistemin kurulması, düzenli çalışması ve sistemin genişlemesi için hiçbir özveriden kaçınmamaktadır.

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.