EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 14.04.2014

-DEMİRTAŞ TRİBÜNLERE OYNUYOR…

-LİMAN YÖNETİMİNE TALİP OLAN GEREĞİNİ YAPAR; İŞLETME HAKKININ DEVRİ İHALESİ İKİ KEZ İPTAL EDİLDİ.

Bugün gazetelerde yer alan İzmir Ticaret Odası Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş'ın Kuruluşumuzu itham eden açıklamaları hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

1-Açıklamalar tutarsız ve TCDD'yi itham eder içeriktedir.

2- İzmir Limanının “İşletme Hakkının Devri” için 30 Aralık 2004 tarihinden beri TCDD, Özelleştirme İdaresi ve Özelleştirme Yüksek Kurulu gerekli tüm plan ve programları yapmış, bu kapsamda iki kez ihaleye çıkılmış, ancak koşullar oluşmadığından ihaleler iptal edilmiştir. Aynı süreç hâlâ Özelleştirme İdaresince devam ettirilmektedir.

3-Bu süreçte TCDD, limanın özelleştirme kapsamında olmasına bakmaksızın donanım, tarama, personel ihtiyacının karşılanması gibi konularda üzerine düşeni yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

4- Alınan yönetsel tedbirlerle 20 bin civarında olan kurvaziyer turist sayısı 20-25 kat artırılmıştır.

5-İzmir Ticaret Odası yönetimi ile gerçekleştirilen toplantılarda, İzmir Ticaret Odası'nın bütün talepleri yerine getirilmiştir.

6-Türkiye'de kamunun işlettiği bir limanın işletme hakkının hangi yöntemle nasıl devredileceği, bunun hangi kurumlar eliyle yapılacağı bellidir.

7-Hal böyleyken, İzmir Ticaret Odası Başkanının “Limanı biz işletelim diyoruz. Ama bunu kabul ettiremiyoruz. TCDD'nin ‘yük gelir, indiririz” mantığıyla bu iş devam edemez” şeklindeki açıklamaları hiçbir yasal ve mantıksal dayanağı olmayan açıklamalardır.

8- TCDD liman işletmeciliği de dâhil, faaliyet alanıyla ilgili özel sektör işbirliğini yasalar çerçevesinde en üst düzeyde benimsemekte ve uygulamaktadır.

8-Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca, limanın(üçüncü kez) işletme hakkı devri ihalesi hazırlıkları devam etmektedir.

9-Dünyanın hiçbir yerinde medya üzerinden liman işletme politikaları belirlenmediği gibi, elini taşın altına koymadan sadece konuşarak sorunların çözüldüğü de görülmemiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.