EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 25.10.2014

 

Bugün(25.10.2014) bir köşe yazarı yazısında Halkalı- Kapıkule arasındaki otobüs aktarmasından yola çıkarak “Trakya'yı trensiz bıraktılar” iddiasında bulunmuştur.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1- Yapıldığı günden bu yana yenilenmeyen Trakya hattı, 150 yıl sonra ilk defa bütün altyapısıyla birlikte yenilenmiştir.

 

2- Edirne-Çerkezköy arasındaki yenilemeler son beş yılda tamamlanmış, Halkalı-Çerkezköy arasında ise yenileme çalışmaları devam etmektedir.

 

3- Bu kesimde 4 aylık yenileme işi kalmış olup, 4  ay sonra hat tamamen trafiğe açılacaktır.

 

4- Bu kesimdeki yol çalışmaları tamamlanıncaya kadar İstanbul-Bükreş-İstanbul arasında çalışan Bosfor Ekspresi yolcuları Halkalı-Kapıkule arasında otobüsle aktarılmaktadır.

 

5- Anlaşılacağı gibi, söz konusu aktarma Halkalı-Çerkezköy arasındaki yol yenilemesinden kaynaklanmaktadır. Hattın trensiz bırakılması söz konusu değildir.

 

6- Bulgaristan demiryollarında benzer yol çalışmaları olduğu için yolcular Kapıkule-Dimitrovgrad-Kapıkule arasında Bulgaristan Demiryolu idaresi tarafından  otobüslerle taşınmaktadır.

 

7- Çerkezköy-Kapıkule arasında yük taşımacılığı yapılmakta olup, yük trenleri yenilenen yoldan işletişlmektedir.

 

8- Çalışmalar tamamlandıktan sonra eskiye göre kıyaslanamayacak konfor ve modernlikte yolcu ve yük taşımacılığı yapılacaktır.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.