EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 27.03.2014

 

Bugün bir gazetede, Uğur Dündar'ın Halk TV'de bu akşam yayınlanacak olan Halk Arenası programında TCDD travers alımıyla ilgili yeni belgeler paylaşacağı iddiaları yer almıştır.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1- TCDD travers ihaleleri, Kamu İhale Mevzuatı çerçevesinde, açık ihale olarak yapılmıştır.

 

2- TCDD Fabrikalarında ihtiyaç olan 60'lk travers üretilmediği için ihaleyle temin yoluna gidilmiştir. Fabrikalarımızda 49'luk travers üretilmekte, üretilen traversin tamamı hatlarımızda kullanılmaktadır. 49'luk travers fabrikalarımızda üretildiği için hiçbir şekilde ihaleyle temin yoluna gidilmemiş; 60'lık traverslerde ihaleyle temin yoluna gidilmiştir.

 

3- Bu konu daha önce de basında defalarca yer almış, asılsız iddialar hakkında gerekli cevap Kuruluşumuzca verilmiştir.

 

4- Konu, 2011 Sayıştay raporunda yer almış, Sayıştay ve KİT Komisyon süreçlerinde ibra edilmiştir. Kuruluşun travers alımıyla ilgili herhangi bir kasıt, ihmal ve kusuruna rastlanmamıştır.

 

5- TCDD kimseye ihale vermemekte, istekliler arasında en uygun teklifi veren firmalar doğal ve yasal süreç gereği ihaleyi almaktadır.

 

6- TCDD hangi firma ortağının kimin akrabası olduğuna dair bir kritere bakmamakta, tüm ihalelerde yasallık ve uygunluk kriterini gözetmektedir.

 

7- Kamu İhale Kurumu mevzuatı ve yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen bir işlemin, TCDD'nin usulsüz bir işlem yapmış gibi yansıtılmasına karşı yasal haklarımız mahfuzdur.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.