EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 28.01.2014

Bugün bir gazetede yer alan “Otomatik tren yolsuzluğu” başlıklı haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

1- TCDD çeken çekilen araçlarını modernize ederken, bu araçların bakım ve kontrolünü de modern sistemlerle yapmak için otomatik muayene istasyonları dönemini başlatmıştır.

2- Otomatik muayene istasyonu tanımı statik ve dinamik muayene istasyonlarını kapsamaktadır.

3- İhaleye çıkılan 3 adet statik muayene istasyonu hizmete açılmış olup bu istasyonlar iddiaların aksine TCDD araçlarına hizmet vermektedir.

4- Yine ihaleye çıkılan 3 adet dinamik muayene istasyonunun birisi hizmete verilme aşamasında olup, ikisi yapım aşamasındadır.

5- Ankara'daki dinamik muayene istasyonu büyük ve özgün kent içi raylı sistem projesi olan Başkentray projesiyle birlikte yapılacaktır.

6- İhaleler Kamu İhale Kurumu kanunu ve ilgili mevzuata göre yapılmıştır. Tren etiketi sistemi ihalesi de aynı mevzuata tabidir.

7- Gazetede iddia edildiği gibi ihalelerin gizli tutulması söz konusu değildir.

8- İhalelere hangi firmaların gireceğine TCDD karar vermemekte, yeterliği olan her istekli ihaleye girebilmektedir.

9- İş yapım sürecinde hak edişi ölçüsünde firmalara ödeme yapılmış, herhangi bir fazla ödeme yapılmamıştır.

10- Nasıl ihale yapılacağı, yaklaşık bedel tespiti, ayrılan ödeneğin nasıl kullanılacağı mevzuatla tanımlı olup, ayrılan ödenekle iş yapım kıyaslaması yaparak aradaki farktan yolsuzluk çıkarmanın kabul edilir bir yanı bulunmamaktadır.

11- Muayene istasyonu yerine boş bina açıldı iddiası da diğer iddialar gibi gerçek dışıdır.

12- Söz konusu haberin “operasyonlar engellenmişti” başlıklı kutusunda yer alan, bazı firmaların gizli anlaşma yoluna gittikleri iddiası da diğer iddialar gibi asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.