EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI 29 KASIM 2010

BASIN AÇIKLAMASI

29 KASIM 2010

 

28.11.2010 Pazar Günü Saat: 15.30 da, Haydarpaşa Gar binası çatısında patlayan kalorifer tesisatının tamirinden sonra belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Yangının, asıl nedeni İtfaiye tarafından düzenlenecek rapor ile birlikte açıklığa kavuşacaktır. 

 

Yangın, güvenlik personeli tarafından derhal Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine bildirilmiştir.

 

TCDD Haydarpaşa Liman İşletme Müdürlüğü'ne ait iki adet römorkörleri ile 1. Bölge Müdürlüğü Sivil Savunma ekipleri derhal olaya müdahale etmiştir. İtfaiye araçlarının yanı sıra, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün römorkörlerinin de olaya müdahalesi ile yangın 40 dakika içinde kontrol altına alınmış ve tamamen söndürülmüştür.

 

Söndürme işlemlerinin sona ermesinden sonra, Kadıköy Emniyet Müdürlüğü'nce binada güvenlik şeridi oluşturulmuş ve giriş-çıkışlar kontrol altına alınmıştır.

 

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerekli inceleme ve tahkikat yapılmıştır.

 

Söndürme çalışmalarında deniz suyu kullanıldığından, bina itfaiye ekipleri tarafından şebeke suyu ile yıkanmıştır.

 

Bu arada, olayın meydana geldiği saatlerde TCDD Genel Müdürlüğü'nde kriz masası kurulmuş ve gelişmeler anlık olarak izlenmiştir.

 

TCDD Genel Müdür Vekili İsa Apaydın ve beraberindeki teknik heyet, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'da çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Kuruluşumuza ait Ülkemizin ve İstanbul'umuzun gözbebeği tarihi Haydarpaşa Gar binasında meydana gelen çatı yangını, başta Demiryolcular olmak üzere Milletimizi derinden üzmüştür. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından İTÜ Mimarlık Fakültesi ile İstanbul 5 no.lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından belirlenecek ortak proje ve çalışmalar süratle uygulamaya konulacaktır. 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.