EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

 

25–26 Temmuz 2011 tarihlerinde, basında yer alan, Adana İncirlik İstasyonu Tren Teşkil Memuru Murat Akpınar'ın eşine şiddet kullanması haberleriyle ilgili TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman açıklamalarda bulundu.

 

Eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla evine 250 metre yaklaşması yasaklanan Adana/ İncirlik İstasyonu Tren Teşkil Memuru Murat Akpınar'ın, kadına şiddet gibi çağdışı bir davranış sergilemesinden dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu belirten Karaman, büyük ve köklü bir aile olan demiryolcuların kadına şiddet kullanılmasını asla kabul edemeyeceğinin altını çizdi.

 

TCDD tarihinde ilk defa cinsiyet ayrımı gözetilmeden faal görevlerde kadın personel istihdamı döneminin başladığını ifade eden Karaman, olayı çağdışı ve kabul edilemez olarak nitelendirdi.

 

Karaman ayrıca, ilgili personelin aile ve kadına verdikleri önem ve mahkeme kararının uygulanması amacıyla geçici görevle Başpınar Gar şefliğinde görevlendirildiğini ifade etti. Olayın özel hayatı ilgilendiren bir konu olduğunu, ancak toplumun gündeminde önemli bir yer tutan kadına şiddetin demiryolcu camiasında haklı gösterilemeyeceğini, hoşgörü ile karşılanamayacağını söyledi.

 

Karaman; göreve geldiği günden bu yana insan odaklı bir yönetim anlayışı benimsediklerini, demiryolculara aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu bir ortam sağlamaya özen gösterdiklerini, bu amaç doğrultusunda; kadınlara yük olan sefer tasına son verdiklerini, ailelerinden uzak olmamaları için faal personelin çalışma saatlerini düzenlediklerini, ayrıca son dönemde personel alımlarında cinsiyet ayrımı yapılmadan makinist, tren teşkil işçisi, elektronik işçisi vb. faal görevlere TCDD'de ilk defa olmak üzere kadınların işe alındığını ifade etti.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.