EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI

  

BASIN AÇIKLAMASI

21 Şubat 2012 

 

Son günlerde ulusal basında ve Kocaeli yerel basınında Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi, Köseköy-Gebze kesimiyle ilgili haberler yer almaktadır.

 

TCDD tarafından “Merkezi Finans ve İhale Birimi”ne yazılan bir yazı kaynak gösterilerek üretilen haberlerde, TCDD'nin Kocaeli kamuoyunu kasıtlı olarak yanılttığı algısı oluşturulmaktadır.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

 

1-      56 kilometrelik Köseköy-Gebze aksı, AB hibeleriyle yapılmakta ve proje Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yürütülmektedir.

2-      15 Aralık 2011 günü yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmış ve 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren ise hat tren trafiğine kapatılmıştır.

3-      15 Aralık–1 Şubat tarihleri arasında söz konusu kesimde inceleme ve zemin etütleri; jeoteknik ve jeolojik çalışmalar yapılmıştır.

4-      1 Şubat tarihinden itibaren ise  hattın alt ve üst yapısında söküm işlemine başlanmıştır.

5-      Çalışma takviminde ve iş programında herhangi bir gecikme, aksama, ağırdan alma söz konusu değildir.

6-      Hattın trafiğe kapatılmasından önceki süreçte yerel yönetimler, Valilikler, ilgili kamu ve özel kuruluşlarla müşterek çalışma yürütülerek, hattın kapatılması sonrası bölge ulaşımına yönelik tedbirler alınarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

7-      Hal böyle iken TCDD'nin Merkezi Finans ve İhale Birimine yazdığı, aksaklığa meydan verilmemesine ve çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasına yönelik yazıyı, “Kocaeli Halkının Kandırıldığının Belgesi” şeklinde vermek halkımıza da TCDD'ye de, Hızlı Tren Projesine de haksızlıktır.

8-      Projenin kamuoyu tarafından görülecek şekilde yürütülmesi AB görünürlük prensiplerinin de  gereğidir.

9-      Konu istismara meydan vermeyecek kadar şeffaftır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.