EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI

Bugün basın yayın organlarında,  önceki gün Yüksek Hızlı Trenlerin gecikmesi ve Elvankent Alt geçidiyle ilgili haberler yer almıştır.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1-Haberlere konu gecikme 27.12.2012 tarihinde Ankara-Sincan arasında trafo arızasından meydana gelmiş olup istisnai bir durumdur. Yüksek Hızlı Trenler istisnalar dışında planlandığı şekilde seferlerine devam etmektedir.

 

2-Ankara-Eskişehir hattının, Ankara-Sincan ve Hasanbey-Eskişehir bölümünde Başkentray ve Eskişehir Gar Geçiş inşaat çalışmaları nedeniyle Ankara-Eskişehir trenlerinde ortalama 11 dakika olan gecikmeler de planlama dâhilindedir.

 

3-Elvankent Banliyö durağındaki alt geçit durakla birlikte yapılmış olup 20 yıldır hizmet vermektedir.

 

4-Geçidin 1000 metre ötesinde ikinci bir alt geçit aktif olarak bulunmaktadır.  Elvankent Alt geçidinin daha da iyileştirilmesi için devam eden çalışmalarda da hiçbir şekilde alt geçit kapatılmamış ve sürekli yaya geçişine uygun şekilde açık bırakılmıştır.

 

5-Hangi nedenle olursa olsun, vatandaşların ihata duvarlarını aşarak demiryolu hattına girmeleri tehlikeli ve yasaktır.

 

6- Alt geçidin kullanılır durumdayken vatandaşların ihatalar üzerinden atlayarak alt geçidi kullanmamalarının, TCDD sanki tedbir almıyormuş gibi habere konu edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.