EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN AÇIKLAMASI

-TCDD, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE İNŞA EDİLEN HİÇBİR ALTGEÇİT YAPIMINI DURDURMAMIŞTIR...

 

-BUGÜNE KADAR HİÇ BİR ALTGEÇİT YAPIMI TCDD TARAFINDAN DURDURULMAMIŞTIR VE DURDURULMAYACAKTIR…

 

İZBAN-Karşıyaka-Menemen kesimindeki altgeçit inşaatlarıyla ilgili basında haberler yer almıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun demeçlerine dayalı söz konusu haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

1-TCDD-İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülen İZBAN Projesi'nde projenin yasal dayanağı olan protokol gereğince yol altyapısı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri Kuruluşumuzca, alt ve üst geçit inşaatları ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır.

 

2-Bu bağlamda Karşıyaka-Menemen güzergâhındaki alt ve üst geçitler aynı protokol çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır.

 

3-Yolun yapımı esnasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin alt ve üst geçitleri yapabilmesi için mevcut hat, protokol gereğince trafiğe kapatılmıştır.

 

4-Trafiğe kapatma süresi 2 yıl iken bu süre aşılmış, belediyenin işi tamamlaması için hat, 4 yıl süreyle trafiğe kapatılmıştır.

 

5- Bu süre içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi alt ve üst geçitleri yapmamıştır.

 

6-Hat trafiğe açıldıktan sonra 5 adet altgeçidin projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış ve Kuruluşumuza onaya gönderilmiştir.

 

7-Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, inşaatların sanat ve fen kurallarına uygun olarak yapılması kaydıyla projelere Kuruluşumuzca onay verilmiştir.

 

8-Ancak, ihalesi yapılan ve ikisinin inşaatına başlanan altgeçitlerde gerekli tedbirler alınmadığı ve zemin etüdü yapılmadığı için çökmeler meydana gelmiştir.

 

9-Konuyla ilgili inşaat koşullarının emniyetli hale getirilmesi İzmir Büyükşehir  Belediyesi'nden talep edilmiştir.

 

10- İzmir Büyükşehir Belediyesi bu talepleri yerine getirmemiş ve yine belediyece altgeçitlerin inşaatı durdurulmuştur.

11-Gecikme tamamen bu süreçten kaynaklanmakta olup, gecikmenin TCDD ile her hangi bir ilgisi bulunmamaktadır. TCDD altgeçit yapımını durdurmamıştır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.