EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN BULTENİ

DEVLET DEMİRYOLLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Basın Yayın Halkla İlişkiler Müşavirliği
BASIN BÜLTENİ

- ULUSLARARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) UIC 2. BÖLGESEL KURUL TOPLANTISI, UIC İCRA KOMİTESİ ÜYESİ OLAN VE BÖLGE BAŞKANLIĞINI YÜRÜTEN GENEL MÜDÜRÜMÜZ SÜLEYMAN KARAMAN'IN BAŞKANLIĞI'NDA İRAN'DA YAPILDI.

- 29-30 MAYIS 2007 TARİHLERİNDE YAPILAN TOPLANTIYA; TÜRKİYE, İRAN, SURİYE, ÜRDÜN, IRAK VE SUUDİ ARABİSTAN DEMİRYOLLARI İDARELERİNİN YETKİLİLERİ KATILDI.

- BİRLEŞMİŞ MİLLETLER-ASYA PASİFİK EKONOMİK SOSYAL KOMİSYONU İLE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DA TOPLANTIYA ÜST DÜZEY KATILIM SAĞLADI.

 

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) 2. Bölgesel Kurul Toplantısı, 29-30 Mayıs 2007 tarihlerinde İran'ın İsfahan şehrinde Genel Müdürümüz Süleyman Karaman'ın Başkanlığı'nda yapıldı. Toplantının açılışını İran Yol ve Ulaştırma Bakanı M. Rahmati yaptı.

Toplantıda; Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) tarafından hazırlanacak "Bölge Ülkeleri Demiryolları UIC 2025 Vizyon Belgesi"nin ilk taslağının en kısa sürede teslim edilmesi, Ekim 2008'de UIC'nin desteği ile " Uluslar arası Demiryolu Sempozyumu ve Fuarı'nın" Türkiye'de düzenlenmesi, daha önce bölgemiz ülkeleri için ortak bir "Bilgi Bankası" çalışmaların sonuçlandırılması, Tahran'da Bölgesel UIC Ofisinin kurulması, UIC, Iran Demiryolları ve Tahran Üniversitesi'nin katkılarıyla Tahran'da "Demiryolu Ulaştırması Yüksek Öğrenim Akademisi" kurulması, Uluslararası Demiryolları Birliğinin(UIC), Uluslararası Finans Kuruluşları nezdinde gerekli girişimlerde bulunması için Bölgesel Ortak Projelerin belirlenmesi konuları kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca; Avrupa Yatırım Bankasının "Ortadoğu'da Demiryolu Şebekesinde Ana Darboğazlar" ve üye ülkelerin ana projelerine ilişkin yaptıkları sunumlar da yer aldı.

 

 

 

Bilindiği üzere, 5 kıta üzerinde 170 üyesi bulunan ve demiryollarının işletme koşullarının standartlaştırılması amacıyla 1922 yılında kurulan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) dünyanın en büyük demiryolu organizasyonu olup, demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ile ilgili tüm alanlarda faaliyet göstermektedir. TCDD, 1928 yılından beri UIC üyesidir.Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) yeniden yapılanarak, coğrafik bölgeler bazında örgütlenmiştir. UIC'nin yeni statüsü 01 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girdi.

Ayrıca, 2006'da Paris'te yapılan Bölge Ülkeleri Demiryolları toplantısında; son yıllarda demiryolu sektöründe büyük yatırımlar yapan, Ankara - İstanbul, Ankara - Konya hızlı tren projeleri ile Boğaz Tüp Geçişi gibi büyük projelerle bölgede lider konuma yükselen ülkemizdeki demiryolundaki gelişmelerin bir sonucu olarak, Genel Müdürümüz Süleyman KARAMAN, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Bölgesel Kurul Başkanlığına Ocak 2007 tarihinden itibaren iki yıl süreyle seçildi. Ayrıca TCDD, tarihinde ilk defa İcra Komitesi Üyeliğine seçildi.