EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BASIN DUYURUSU

ADANA MERSİN ARASINDA MEYDANA GELEN HEMZEMİN GEÇİT KAZASINA BARİYER KOLLARINA TAŞ KOYULMASI SEBEP OLDU…

 

6 Kasım 2013 tarihinde saat 07.20'de Adana-Mersin seferini yapmakta olan yolcu trenine, Yenice-Tarsus arasında bulunan otomatik bariyerli Yunusoğlu hemzemin geçidinde sesli ve ışıklı uyarılara rağmen kontrolsüz geçen 01 ADM 11 plakalı kamyonet çarpmış, olayda 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

 

Olayla ilgili bazı yazılı ve görsel basında  “Arızalı geçit kazaya sebep oldu” ifadesiyle olayın sunulması üzerine aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

 

TCDD şebekesinde bulunan bariyerli hemzemin geçitlerin bakımları, ilgili bakım talimatlarına göre düzenli olarak zamanında yapılmaktadır.

 

Kazanın meydana geldiği bariyerli hemzemin geçidin en son kontrol ve bakımı 1 gün önce, 05.11.2013 tarihinde saat 16.00 da yapılmıştır.

 

Kazayla ilgili güvenlik kamerası kayıtlarının incelenmesi sonucunda, kaza gerçekleşmeden bir buçuk saat önce Teşekkülümüzle ilgisi olmayan iki şahıs tarafından bariyer kolları yukarı kaldırılıp altlarına taş konularak açık vaziyette etkisiz hale getirildiği görülmüştür.

 

Konu Savcılığa intikal etmiş olup incelemeler devam etmektedir.

 

Ayrıca kazaya neden olan araç görüş alanına girdiği andan itibaren makinist tarafından düdükle ikazda bulunulduğu, hemzemin geçidin çanlarının çalmakta ve flaşörlerin yanmakta olduğu, bu uyarılara rağmen kazaya neden olan 01 ADM 11 plakalı araç sürücüsünün hızını düşürmeden ve durmadan bariyerli hemzemin geçide girdiği görülmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.