EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BU GURUR TÜRKİYE'NİN

Dünya genelinde 3 bin 400′den fazla kurumun üyesi olduğu ve toplu taşımacılık sektörünün dünyadaki en büyük kuruluşu olma özelliği taşıyan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nin (UITP), Dünya Kongresi kapsamında düzenlediği “Toplu Taşımacılıkla Büyüme” konulu yarışmada İZBAN, “En İyi İşbirliği” kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Ödülü, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu birlikte aldı.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), Dünya Kongresi kapsamında düzenlediği “Toplu Taşımacılıkla Büyüme” konulu yarışmada İZBAN'ı “En İyi İşbirliği” kategorisinde birinci seçti. UITP'nin düzenlediği yarışmaya bu yıl 40 ülkeden, 6 kategoride 240 proje ve ülkemizden ise 18 proje katıldı. Vatandaşlara hızlı, konforlu ve güvenli bir raylı toplu taşıma sistemi sunmak için merkezi hükümet ile yerel yönetimin ortak çalışmasının ürünü olarak ortaya çıkan İZBAN, bu özelliği sayesinde de UITP üyesi 92 ülkeye örnek proje olarak gösterildi. Dünyada ilk defa Türkiye'ye verilen ödülü, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen törende birlikte aldı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, THY'ye ait tarifeli uçakla Cenevre'ye hareketinden önce,  Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

ÖDÜL İLK DEFA TÜRKİYE'YE VERİLİYOR

TCDD Genel Müdürü Karaman, ödülün Türkiye'de hem iktidarın hem muhalefetin çalışmasının bir ürünü olarak, dünyada ilk defa Türkiye'ye verildiğini söyledi. İZBAN'daki mevcut işbirliğinin diğer büyükşehirlere örnek olması gerektiğinin altını çizen Karaman, şöyle devam etti: ''Belki Türkiye'de bir ilk olarak İZBAN'ı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte açtı.  Bu da işbirliğinin çok önemli bir tarafıdır. Yani hem Başbakanımız büyük destek verdi hem de CHP Genel Başkanı bize bu konularda büyük destek oldu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın da sürekli takibiyle bu işi başardık'' şeklinde konuştu.

KOCAĞOLU, BAŞBAKAN ERDOĞAN İLE BAKAN YILDIRIM'A TEŞEKKÜR ETTİ

Aziz Kocaoğlu, belediye başkanı olduğu günden itibaren en büyük hayalinin ''Aliağa-Menderes İZBAN Raylı Sistem Projesi'' olduğunu hatırlatarak, ''Bu projede işin bürokrasi kısmını ve projenin gerçekleşmesini sayın Süleyman Karaman genel müdürümüzle birlikte yürüttük. Hükümetin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın desteği olmadan bu projenin gerçekleşmesi mümkün değildi. Ben, huzurunuzda hem sayın Başbakan'a hem de sayın Binali Yıldırım bakanımıza sonsuz teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, İZBAN'da, kurumlar arasındaki ''mükemmel'' işbirliğinin UITP üyeleri tarafından ödüllendirildiğini kaydetti.

ÖDÜL TÖRENİNDE TÜRKİYE RÜZGARI ESTİ

Cenevre'de gerçekleştirilen ödül töreninde ise adeta Türkiye rüzgarı esti. UITP Başkanı Osman Thiam, ödülü Kocaoğlu ve Karaman'a, kongrede yapılan "Türkiye" oturumunun ardından takdim etti.

TCDD Genel Müdürü Karaman, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, iki ortak olduklarını ve bu projeyi böyle başlattıklarını ve böyle de devam etiklerini ifade ederek, "Projeyi sadece teknik bir işbirliği olarak düşünmüyoruz. Bu proje gerçekte sosyal bir proje" dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun, imar projeleriyle, şehrin ihtiyaçlarını birlikte düşünerek istasyonları, altgeçitleri, üstgeçitleri yaptığını ifade eden Karaman, kendilerinin de rayları döşeyerek, sinyal, telekomünikasyon ve elektrifikasyonu yaptıklarını anlattı. Karaman, "Belediye-devlet işbirliğiyle çok modern bir banliyö sistemini geliştirdik" diye konuştu. Projeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun birlikte açtığını anımsan Karaman, bunun da projenin Türkiye'de siyasi bir desteği olduğu anlamına geldiğine işaret etti. Başbakan Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile emeği geçen herkese teşekkür eden Karaman, "Şimdi hedefimiz Türkiye'de diğer şehirlerle birlikte hareket etmek, beraber çözmek. Çünkü bu şekilde olan projeler başarıya ulaşacak" ifadesini kulandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise kent planlamasında kağıt üzerinde yapılan ideal planların gerçekleşebilmesi için ulaşımın büyük bir etkisi bulunduğunu söyledi. Kocaoğlu, "Planlama yapıp da toplu ulaşımı oralara götüremezseniz, o şehrin büyümesinin planlı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün değildir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Bakan Yıldırım'a teşekkür eden Kocaoğlu, TCDD ekibi ile örnek bir projeyi gerçekleştirdiklerini bildirdi. Bunun kamu iktisadi devlet teşekkülü ile büyükşehir belediyesinin yaptığı ilk proje olduğuna işaret eden Kocaoğlu, "Proje çok başarılı geçti" dedi. TCDD Genel Müdürü Karaman'la çok şeyi başaracaklarına inandıklarını belirten Kocaoğlu, şu anda Türkiye'nin en büyük çevre projesiyle İzmir Körfezi'ni birlikte temizlediklerini ifade etti.

Toplantıda ayrıca, EGO, İETT ve İstanbul Ulaşım'a da çeşitli kategorilerde ödül verildi.

.