EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Bilişim Treni Yola Çıktı

BİLİŞİM TRENİ YOLA ÇIKTI

MEB, TCDD, Ayhan Şahenk, Youth For Habitat ve Microsoft işbirliği ile yapılan “Paylaşalım Bilişimle Buluşalım” adlı sosyal sorumluluk projesinin tanıtımı için basın toplantısı,16 Mayıs 2006 günü saat: 17.00'de Haydarpaşa Gar'da Milli Eğitim Bakanı Doç.Dr.Hüseyin ÇELİK, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve projeye destek veren kuruluş yöneticilerinin katılımı ile yapıldı.

Bilgisayarlı eğitime destek vermek amacıyla, Türkiye çapında 8000 bilgisayarın Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği ihtiyaç sahibi okullara dağıtımı “Bilişim Treni” ile yapılacak. Üç etap halinde gerçekleştirilecek olan projenin; ilk etabı; Haydarpaşa –Kars, 2. etabı; Haydarpaşa-Denizli – İzmir ve 3. etabı; Haydarpaşa – Gaziantep parkurlarından oluşuyor. Konferans, yemekli, yataklı ve yük vagonlarından teşkil edilen Bilişim Treni; ilk etabı olan Haydarpaşa – Kars yolculuğuna, 17 Mayıs 2006'da saat: 09.05'de Haydarpaşa'dan başlayacak. Aynı gün; 13.55'de İzmit'te, 18.12'de Bilecik'te, 18 Mayıs 2006'da; 10.40'da Bozüyük'de, 15.45'de Eskişehir'de, 18.47'de Polatlı'da ve 19 Mayıs 2006'da 10.30'da Ankara'ya ulaşacak.

Basın Toplantısının açılış konuşmasını Ayhan ŞAHENK Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri ERARSLAN tarafından yapıldı.ERASLAN konuşmasında; Bu proje geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın eğitim teknolojisi ile ilgili gelişmelerden daha yakından haberdar olmaları ve onları kullanmalarını sağlamayı amaçlayan bir projedir. Milli eğitim Bakanlığı'nın Yüzde yüz bilgisayarlı eğitime destek kampanyasına katkıda bulunulması düşünülen bir projedir .dedi. Daha sonra söz alan Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai HAZIR ; Dünyada gençlik bayramı olan tek ülke,Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna önderlik yapmış Mustafa Kemal ATATÜRK'ü anma ve Gençlik Bayramı haftasında böylesine anlamlı bir hediyede bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Dünya artık bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmaya gidiyor. Ancak bilişim teknolojilerini kullanmak ve bilgiye erişim herkesin eşit fırsatlarda yararlanması için teknik alt yapıyı oluşturmak ve eğitim kapasitesini artırmakla olur .dedi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan ARKAN ise; Türkiye'nin teknoloji alanındaki notları biraz çelişkili, yüzde 15 hanede bilgisayar kullanılırken Türkiye'de, aynı hanelerde yüzde 250 mobil telefon kullanılıyor. 42 milyon cep telefonu kullanıcısı varken 5-6 milyon bilgisayar kullanıcısı var. Bizler hep birlikte bu haritayı ve Türkiye'nin bilgi ve teknoloji kullanımıyla kalkınmasını sağlamak üzere geleceğini değiştirmek için yola çıktık dedi.

Daha sonra söz alan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN; Demiryollarının bilgiyi, bilişim teknolojilerini taşıdığı bu önemli ana tanıklık eden herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 150 yıllık kuruluşumuzun en güzide mekanı olan, İstanbul'umuzun Anadolu'ya açılan kapısı Haydarpaşa'mızda sizleri konuk etmekten dolayı, demiryolcular olarak son derece mutluyuz. hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında sadece devlet kaynakları yeterli olmamakta; tüm kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, derneklerin sosyal sorumluluk bilinciyle toplumun gelişmesine katkı sağlamaları büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan, kuruluşumuzun da proje ortağı olduğu “paylaşalım, bilişimle buluşalım” adlı proje daha bir önem arz etmektedir. Bu projenin, geleceğimiz olan çocukların daha çağdaş eğitimine hizmet edecek olması bu ülkenin geleceğine olan inancımızı bir kat daha artırmaktadır. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de vurguladığı gibi; “Eğitimdir ki bir milleti hür şanlı yüksek bağımsız halde yaşatır veya kölelik ve yoksulluğa terk eder.” sözlerinde olduğu gibi, eğitim bir toplumu ayakta tutan en temel unsurdur. Buna hizmet eden projeye emeği geçen herkesi kutluyor, ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu projenin demiryolu ile gerçekleştirilmesi ise ayrı bir mutluluk vermektedir. Bildiğiniz üzere, demiryolları kurtuluş mücadelesinin kazanılmasında etkin bir rol oynamış, sonrasında ise cumhuriyetin kökleşmesinde, ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmada adeta lokomotif olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu halkı ilk sinemayı, tiyatroyu, hastaneyi, doktoru demiryolu ile tanımış, demirağlar modernleşme sürecinde kilit rol oynamıştır. Son altmış yılda ihmale, unutulmuşluğa maruz kalan demiryollarımız 2003'ten itibaren meclisimizin, hükümetimizin, toplumun her kesiminin destekleriyle yeniden öncelikli ulaşım politikası olarak ele alınmıştır.

60 yıl sonra bugün demiryollarının yeniden her açıdan eski misyonuna kavuşması, bilginin, teknolojinin trenle taşınması bizim için büyük anlamlar taşımaktadır.

“Paylaşalım Bilişimle Buluşalım” adlı bu proje demiryollarında son üç yılda yaşanan değişim sürecinin kamuoyu tarafından da fark edilmesinin kanıtıdır. hükümetimizin verdiği destek sonucu ulaşımda öncelikli sektör haline gelen demiryollarına büyük yatırım ödenekleri ayrılmıştır.

Demiryolları bir yandan mevcut durumunu iyileştirmek, sağlıklı bir işletmecilik yapmak için kolları sıvarken bir yandan da ülkemizde hızlı tren çağını başlatmak için son üç yılda yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırım yapmıştır. Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin yapımı devam etmekte olup, bu yıl içersinde Ankara-Eskişehir kısmı tamamlanarak hızlı trenlerimiz çalışmaya başlayacak, iki kent arasındaki seyahat süresi 1 saate düşecektir. İhale süreci tamamlanan İstanbul-Eskişehir etabı ise 2008'de devreye girecek ve başkentimiz Ankara'yla kültür başkentimiz İstanbul arasındaki seyahat süresi 3 saate inmiş olacaktır.

Diğer yandan, bu yıl temeli atılacak olan Ankara-Konya, uygulama projeleri yapılan Yozgat üzerinden Ankara-Sivas, Afyon üzerinden Ankara-İzmir, fizibilite etüt projeleri yapılan İstanbul-Kapıkule, Sivas-Kars ve Bursa Osmaneli projeleri tamamlandığında Türkiye hızlı tren ağlarıyla örülmüş olacaktır. İstanbul-Ankara 3 saate, İstanbul-Konya 4 saate, İstanbul-Sivas 5 saate, İstanbul-Erzincan 7 saate, İstanbul-Kars yaklaşık 9 saate inecek, tam anlamıyla bir ulaşım devrimi gerçekleşmiş olacaktır. böyle bir devrimin sosyal, ekonomik ve kültürel etkileri ölçülemeyecek boyutlardadır.

Şu anda içinde bulunduğumuz mekan, demiryolcuların en çok sevdiği, üzerine titrediği, demiryolcuların ve demiryollarının gözbebeği olan bir mekandır. yapımı devam eden marmaray projesinin gerçekleşmesiyle Haydarpaşa demiryolu ağının dışında kalacaktır. Dolayısıyla, Haydarpaşa'yı korumak ve yaşatmak bizim için hayati öneme sahiptir. Avrupa'nın kültür başkenti İstanbul'umuza layık bir alan oluşturmak için kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirecek, ve bu proje İstanbul'un tarihi ve kültürel dokusuna uygun olacaktır. Demiryolcuların üzerine titrediği Haydarpaşa garı ve çevresi toplumsal mutabakatla ve dünyanın alanında söz sahibi mimarlarınca projelendirilip kamuoyunun desteği alındıktan sonra hayata geçecek, tarihi dokuyu ve çevreyi yaşatan bir dönüşüm gerçekleşecektir.

Huzurlarınızdan ayrılırken, bizleri yalnız bırakmadığınız için zatıalinize, proje ortaklarımız Ayhan Şahenk Vakfı'nın, Microsoft'un ve Habitat Gençlik Derneği'nin değerli temsilcilerine ve demiryolcu arkadaşlarıma, ayrıca bu önemli ana tanıklık eden herkese teşekkür ediyor, Saygılar sunuyorum. dedi.

Basın toplantısın son konuşmacısı Milli Eğitim Bakanı Doç.Dr.Hüseyin ÇELİK Haydarpaşa Garı'nın tarihine ve önemine değindikten sonra Proje ortakları teşekkür etti. Bakan ÇELİK konuşmasını; Çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği adına, çağdaşlık adına bilişim ve buluşma adına bir fırsat sunmaya çalışıyoruz. Bu projede TCDD'nin bizimle birlikte olması sadece bilgisayarları taşıması değil bilgisayarları kuracak onun eğitimini verecek öğretmenlerimizi de, öğrencilerimize de taşıması son derece önemlidir. 8 bin bilgisayarın ilk postasını bugün yola çıkarıyoruz ben özellikle demiryollarımızın özel bir vagon tahsis etmesini çok önemsiyorum. Bilişim teknolojisinin Türkiye'de yaygınlaştırılması bütün okullara ADSL bağlanması gibi meselelerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın iletişim ve ulaşım alt yapısında en büyük desteği başta Sayın Binali YILDIRIM olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı'ndan gördük ve görmeye devam ediyoruz. dedi.

Basın toplantısından sonra Tuluyhan UĞURLU tarafından izleyicileri büyüleyen bir konser verildi.

20 Mayıs 2006'da proje için Ankara Gar'da ikinci basın toplantısı, Youth of Habitat Gençlik Panayırı düzenlenecek.

21 Mayıs 2006 günü saat: 21.00'de Ankara Gar'dan ayrılacak olan Bilişim Treni; 22 Mayıs'ta saat: 08.37'de Kayseri'de, 17.30'da Sivas'ta, 23 Mayıs'ta 08.40'da Çetinkaya'da, 16.17'de Erzincan'da, 24 Mayıs'ta saat: 09.00'de Aşkale'de, 13.00'de Erzurum'da, 25 Mayıs 2006'da 08.34'de Sarıkamış'ta ve 25 Mayıs 12.40'da Kars'ta olacak.