EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
CAMALTI RESİM SANATININ NADİDE ESERLERİ TCDD SANAT GALERİSİ'NDE

CAMALTI RESİM SANATININ NADİDE ESERLERİ TCDD SANAT GALERİSİ'NDE

 

Sanatçı Serap Onur'un camaltı resim sanatının birbirinden güzel örneklerinin yer aldığı sergi, Ankara Gar'daki TCDD Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu. Ziyaretçileri tavus kuşlarının kanatlarında uçmaya, gemilerle yeni hayallere yelken açmaya ve çiçekler arasında kaybolmaya davet eden sergi, hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

 

Serginin açılışını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çavuşoğlu yaptı. Sergiyi gezen Özaslan ve Çavuşoğlu, sanatçı Serap Onur'dan eserlerle ilgili bilgi aldı. Özaslan ve Çavuşoğlu ayrıca, başarılı çalışmalarından dolayı Serap Onur'u tebrik etti.  

 

Camaltı resimleri

 

Ülkemizde 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında büyük bir gelişme gösteren camaltı resimleri, genellikle resim eğitimi görmemiş ve bu tekniklere dikkat etmeyen halk ressamları tarafından yapılırdı ve dinsel kökenliydi. Camların arka yüzüne toz boya, suluboya, guvaş, yağlıboya gibi soğuk resim tekniği ile çalışılıyordu. Tersten çalışıldığı için, resim yaparken hazırlanan desene dikkat etmek gerekiyor. Çünkü resmi çevirip baktığınızda sağdaki obje solda görünüyor. Camaltı sanatının bir başka zorluğu ise resim yapılan cam yüzeyin kayganlığı.

 

Camaltı tekniğinin en ilgi çekici özelliği, resimlerin camın arka yüzünden yapılması. Resimler üst üste gelen renklerle yapıldığından, alttaki renk yeni bir renkle kapatılınca rötuş ve düzeltme yapmak mümkün olmuyor. Camaltında bir resim yapılırken detaylar, imza ve tarih son aşamayı oluştururken yapılıyor. Yüzeyler, en son olarak da arka fon boyanıyor.