EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
CER ATÖLYELERİNDEN, CER MODERN SANATLAR MERKEZİNE

CER ATÖLYELERİNDEN, CER MODERN SANATLAR MERKEZİNE

Ankara Gar sahasında bulunan Cer Modern Sanatlar Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, yabancı ülke temsilcileri  ve üst düzey çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu törene sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Şef Engin Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı senfoni Orkestrası ve Kültür Bakanlığı Senfoni Orkestrasının verdiği konserle başlayan törenle Başkent  yeni bir kültür sanat merkezine kavuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış konuşmasında Cer Modern Sanatlar Merkezi Ankaralılara hayırlı olmasını diledi. Erdoğan “Ankara, Hicaz Demiryolları üzerinde inşa edilen önemli istasyonlardan biri. Cer Atölyeleri Cumhuriyet öncesinde ve Cumhuriyetle birlikte kurulan ve millileştirilen demiryollarının ilk yatırımlarından biriydi. Uzun yıllar demiryolu sanayisine hizmet etti. Sonrasında yeterli gelmeyen tesisler bu yönüyle tarihimize tanıklık etmiştir. Bugün yapılan düzenlemeyle tarihi muhafaza etmiş oluyoruz” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, iki yıllık hayalinin Cer Modern Sanatlar Merkezi ile gerçekleştiğini belirtirken  demiryollarının eski bakım atölyelerinin Ankara'nın kültür ve sanat yaşamına yeni bir renk katmak üzere açıldığını söyledi. Mekanın 1926-1927 yıllarında demiryollarının bakım istasyonu olarak bir süre kullanıldığını, cer atölyeleri isminin de buradan geldiğini belirtti. Bakan Günay, Devlet Demiryollarının bölgeye nostaljik bir katkı yapması için mekanın dışındaki vagonu ve rayları verdiğini de sözlerine eklerken “bu tesisin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.