EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
CMO

CMO 2. YÜK ÇALIŞMA GRUBU TPLANTISI ANKARA'DA YAPILDI...

Yönetici İdareliğini Kuruluşumuzun yaptığı CMO (Ortadoğu Demiryolları)Konferansı Yük Çalışma Grubunun 2.Toplantısı, Kuruluşumuzun daveti üzerine Hareket Dairesi Başkanı Sayın İbrahim Çelik'in başkanlığında 3-4 Temmuz tarihlerinde Ankara'da yapıldı. Çalışma Grubuna Suriye Demiryolları (CFS)'nin yanı sıra Suriye Hicaz Demiryolları ( CFH) da katıldı. CFH toplantıda Ürdün Hicaz Demiryollarını da temsil etti.

Hareket Dairesi Başkanı Sayın İbrahim Çelik son yıllarda Türkiye ile Suriye arasında yapılan taşımalara değinerek, 2004 yılında Suriye ile yapılan taşımaların 272.000 ton olduğunu, buna karşılık 2006 yılında %100'lük bir artışla bu rakamın 541.000 tona ulaştığını, 2007 yılının ilk 4 ayında ise bu rakamın 211.000 ton olduğunu vurgulamıştır. Sn Çelik konuşmasında 2005 yılında Meydan-ı Ekbez'den günlük ortalama 65 vagon alındığını 2006 yılında ise bu rakamın 75 ve bu yılda bu rakamın CFS'nin katkısıyla 95 ila 100 vagona çıktığını ve bunun oldukça memnuniyet verici bir durum olduğunu ve taşımaların daha da artırılmasının hedeflendiğini ifade etmiştir.

Toplantıda CFS Heyeti Çobanbey-Halep arasındaki hattın 2007 yılı sonunda bitirtileceğini ve bu şekilde taşımaların daha da artacağını ifade etmiş ve Irak'ta güvenliğin sağlanmasının taşımacılık hacminin artmasına katkı sağlayacağını belirtmiştir. Öte yandan Meydan-ı Ekbez ve Katma garlarında ilave iki hattın yapımıyla vagon kabulünde de bir artışın sağlanacağını ifade etmişlerdir.

 

 

Ayrıca, CMO üyeleri arasındaki trafikte 2008 yılında uygulanacak vagon kira ücretleri konusu ele alınmış ve yük trafiğinde karşılaşılan diğer sorunlara ( Vagon kiralarına ilişkin TCDD alacaklarının ödenmesi, taşıma belgelerinin düzenlenmesindeki hataların giderilmesi, CFS şebekesindeki eksik gar kodlarının tamamlanması vb.) değinilerek gereken tüm tedbirlerin alınması ve CMO üye şebekeleri arasındaki yük trafiğinin artırılması yönünde işbirliğinin devam ettirilmesi hususlarında görüş birliğine varılmıştır.

Toplantıda Türkiye'den Suriye'ye Nusaybin yoluyla çok yakında başlatılacak ve 8 aylık bir dönem içinde toplam 300.000 tona ulaşacak çimento ihracatı konusunda Suriye heyetine bilgi verilmiştir. Mardin'den Suriye'nin Kamışlı istasyonuna yapılacak söz konusu taşıma için Suriye heyetinden taşımanın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gereken tüm tedbirleri alması ve özellikle gümrük işlemleri konusunda Suriye Gümrüğü nezdinde girişimde bulunmaları rica edilmiştir.

Suriye Heyeti söz konusu taşımada herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için gereken çabaların gösterileceğini ve her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etmişlerdir.