EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
CUMAOVASI-TORBALI HATTININ İLK RAY KAYNAĞI YAPILDI

İZBAN hattının  Cumaovası'dan Torbalı'ya uzatılması çalışmaları kapsamında;  6 istasyon, 9 karayolu üst geçidinin temelinin atılması ile ilk ray kaynağı, 7 Aralık 2012 Cuma günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım'ın da katılımıyla Tepeköy İstasyonu'nda törenle gerçekleştirildi. 

 

İZMİR'İN EN KUZEYİNDEN EN GÜNEYİNE KADAR RAYLI SİSTEM

 

Bakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Torbalı hattının 7 Ekim'de temelinin atıldığını anımsatarak, altyapı çalışmaları büyük oranda tamamlanan hatta bugün başlayacak ray döşeme işi ve alt-üst geçitlerin yapımıyla 1-1,5 yıl sonra hizmete gireceğini belirtti.

 

Hattın hizmete girmesiyle birlikte Torbalı- İzmir arasında konforlu seyahat etme imkanının sunulmuş olacağını, söz konusu projenin örnek niteliğinde bir proje olduğunu ifade eden Yıldırım, İzmir halkı için yüz akı olan İZBAN ile 2 yılda 214 bin seferde 80 milyondan fazla yolcunun seyahat ettiğini söyledi. Yıldırım şöyle devam etti: “Şimdi hattın Selçuk'a uzamasını sağlayacak projeler bitirildi. Yakında da ihalesi yapılmış olacak. Diğer yandan 2013'te Aliağa'dan Bergama'ya uzatacak projeler bitirilecek. Dolayısıyla İzmir'i en kuzeyinden en güneyine kadar raylı sistemlerle donatacağız. İzmir-Tire arasında işleyen “Anadolu” isimli Dizel Tren Seti büyük beğeni topladı. Bu hattı Ödemiş'ten Kiraz'a uzatma konusunda çalışma yapıyoruz. Kemalpaşa-Turgutlu arasındaki 30 kilometrelik demiryolu hattının da gelecek ay açılacak. Kemalpaşa Lojistik Köy ve Güzelbahçe Balıkçı Barınağı ve Balık Hali Projelerinde de çalışmalar devam ediyor.”

 

TCDD-İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle İzmir Körfezi ve Limanı ile ilgili başlatılan çalışmalara da değinen Bakan Yıldırım, Körfez'in temizlenmesi için iki tane yüksek kapasiteli tarama gemisinin hazır olduğunu açıklayarak, “Körfezde iki kanal açılacak. Güney kanalı, limana gelen gemilerin draftları için kuzey kanalı da körfeze akan 16 derenin oluşturduğu alüvyonları temizlemek için. Bunun da adımını attık.” diye konuştu.

 

“SAYIN BAKANA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'de 500-550 bine ulaşacak noktada olan İZBAN'nın Torbalı'da 1,5 sene içinde çalışmaya başlayacağını, bunun arkasından hattın güney aksında Selçuk ve kuzey aksında ise Bergama'ya uzatılacağını anlattı.

 

İzmir'in tüm raylı sistem projelerinde büyük desteği ve emeği bulunan Bakan Yıldırım'a teşekkür eden Kocaoğlu, Konak ve Karşıyaka tramvay hattı projeleri için de destek istedi.

 

“İZBAN'IN YOL HARİTASININ ÇİZİLDİ”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da konuşmasında, “ İzmir Büyükşehir Belediyesince yaptığımız iş bölümü ve protokol çerçevesinde TCDD olarak; Bugüne kadar 30 kilometrelik tek hattın altyapı işleri tamamlanmıştır. Bu kapsamda bugüne kadar, 3 bin 325 ton ve 60 bin metre uzunluğunda ray döşenmiştir. 75 bin ton subbalast serilmiş üzerine 66 bin metreküp balast dökülmüştür. 7 adet köprü, 27 adet menfez inşa edilmiştir.  40 bin metre ihata çekilmiştir. 48 bin adet travers döşenmiştir. Sinyal ve elektrifikasyon işlerinde sözleşmeler imzalanmış, işe başlanmış ve çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda; 1270 adet elektrifikasyon direği dikilecektir. Direkler dikilmeye başlanmıştır. 90 bin metre seyir teli, 92 bin metre portör teli çekilecektir. Ayrıca sistemlerin bakım ve kontrolü için beş adet tesis inşa edilecektir. Hattın sinyali SEVİYE 2 dediğimiz dünyadaki en üst seviye sinyal sistemiyle donatılacaktır. Elektrifikasyon ve sinyal işlerinin tamamı, deneme süresi dâhil 2 Kasım 2013 tarihinde tamamlanacaktır. Bugün ilk ray kaynağını yaparak üst yapı işlerini de bitirme aşamasına gelmiş bulunuyoruz.” dedi.

 

Karaman ayrıca, 52 kilometrelik Aliağa-Bergama Projesi'nin de tamamlanma aşamasında olduğunu, İZBAN'ı 80 kilometreden 110 kilometreye, ardından da 188 kilometreye uzunluğa çıkarmak için gerekli yol haritasının çizildiğini kaydetti.

 

Konuşmaların ardından yatırım maliyeti 105 milyon lira olan 32 kilometre uzunluğundaki Cumaovası-Torbalı hattının  ilk ray kaynağı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapıldı, hatta inşa edilecek alt ve üst geçitlerin inşaatlarının temeli atıldı.

 

“TRENLER 3 DAKİKADA BİR ÇALIŞACAK”

 

İzban'ın Cumaovası'dan  Torbalı'ya uzatılması için TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında;  Cumaovası – Tepeköy istasyonları arasındaki mevcut demiryolu hattına yeni 2. hat ilave edilmesi,  hattın alt, üst yapısını gerçekleştirmesi, hattın kesintisiz işletimini sağlayacak ihata duvarlarını yapması ve  sinyal - elektrifikasyon ve telekomünikasyon tesislerinin inşa edilmesi TCDD tarafından gerçekleştirilecek.

 

Bu kesimin tamamlanmasıyla 110 kilometreye çıkarılacak hatta her 3 dakikada bir tren çalışabilecek.