EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
CUMAOVASI-TORBALI HATTININ TEMELİ ATILDI

CUMAOVASI-TORBALI HATTININ TEMELİ  ATILDI

Bakan Yıldırım Müjdeyi Verdi; “Ankara-İzmir YHT Hattının İhalesi 14 Aralık'ta”

 

İzmir'deki Aliağa-Cumaovası Raylı Sistem Projesi'nin (Egeray), Menderes'ten Torbalı'ya kadar uzatılmasını sağlayacak Cumaovası-Torbalı hattının temel atma töreni, Torbalı İstasyonu'nda yapıldı. TCDD'nin 155 yıl önce yapılan ilk hattında 1,5 asır sonra atılan temel atma törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından vatandaşların ‘Yolların Kralı' tezahüratı altında kürsüye gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, 2023'de ülkeyi hızlı tren ağlarıyla örme hedefi için çalıştıklarını, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi ihalesinin 14 Aralık'ta yapılacağını söyledi. Torbalı'da tarihi birgünün yaşandığını vurgulayan Yıldırım, 150 yıl önce yapılmış demiryolu hattının yanına hızlı tren teknolojisiyle çift hatlı yeni bir raylı sistemin yapıldığını, bunun İzmir'e ve Türkiye'ye yakıştığını belirtti. Projenin çıkmaza girdiği bir dönemde ''İzmir'e hizmet söz konusu olunca siyaset teferruattır'' diyerek dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina ve mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu ile iş birliği yaptıklarını anlatan Yıldırım, bugün örnek bir iş birliğini daha yaşadıklarını ifade etti.Yıldırım, İZBAN'ın mevcut hattının günde 120 binin üzerine İzmirliye hizmet verdiğini ancak hattın kapasitesinin 550 bin olduğunu, hattın yeni tren seti ihtiyacının karşılanması için Marmaray hattında kullanılacak tren setlerini 2013'e kadar İzmir'e hizmet etmesi kararını verdiklerini söyledi. İZBAN'ın da yeni tren setlerinin siparişini verdiğini, onlar gelince tren seti sayısının iki katına ve günlük yolcu sayısının üç katına kadar çıkacağını kaydeden Yıldırım, ''Bu hat neden çok önemli. İzmir'in iki tane tarihi şehri, iki antik merkezi var. Kuzeyde Bergama, güneyde  Selçuk. Bu iki tarihi değerimizi birbirine bağladığımız zaman İzmir'e gelen turist sayısı üçe, beşe katlanacak. Bu da İzmir'e zenginlik getirecek. İzmir'in refahını artıracak, bunun için bu hat önemli. Bu hattın sözünü vermiştik. İşte verdiğimiz sözün gereğini de bugün yapıyoruz'' dedi.

 

El birliğiyle çalışma örneğini gösteren Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları'na teşekkür eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İzmir'e her seferinde yeni bir şeyler söylemek lazım. İzmir'e bugün bir müjdemiz var. Bunu ilk defa sizlere açıklıyorum. Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesinin ihalesini 14 Aralık'ta yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ne dedik, İzmirli birgünde üç şehre gidecek. Gün kararmadan İzmir'den çıkacak Ankara'ya gidecek Ankara'dan İstanbul'a geçecek tekrar İstanbul'dan İzmir'e dönecek.''

 

YOLLARIN KRALI OLMAZ KURALI OLUR

 

Yıldırım açılışa katılan bazı vatandaşların ''Yolların kralı Binali Yıldırım'' tezahüratında bulunmaları üzerine şunları ifade etti:  ''Yolların kralı olmaz yolların kuralı olur. Siz siz olun yolların kuralına riayet edin. Biz yolları böldük hayatları birleştirdik. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor. Türkiye'yi doğudan batıya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla böldük ve milleti birleştirdik. Batıda yaşayan da doğuda yaşayan da aynı hizmeti alsın, milletin birliği, beraberliği, kardeşliği daim olsun. Bu topraklarda bin yıldır kardeşçe ay yıldızlı bayrağımızı gururla dalgalandırarak birlikte, beraberce yaşadık. Bundan sonra da bu birliğimizi beraberliğimizi hiç kimse bozamaz. Bunu herkesin anlaması lazım.'' .

 

10. YIL MARŞI'NA KONU OLAN DEMİRYOLLARI BÜYÜK ÖNEME SAHİP

 

İzmir'de bundan sonra da hiçbir ayrım gözetmeden belediyelerle işbirliği gerekiyorsa iş birliği yaparak, hükümet tarafından yapılacaksa bir an önce başlayarak hizmetlerin gecikmeden verilmeye başlanması için mücadele edeceklerini söyleyen Yıldırım, demiryollarının Cumhuriyet için büyük öneme sahip olduğunu, Sakarya Meydan Muharebesi'nde demiryollarının kullanıldığını söyledi. Cumhuriyet sonrası dönemde demiryolu seferberliğiyle 10 yılda 4 bin 400 kilometre demiryolu hattının yapıldığını, bu seferberliğin 10. Yıl Marşı'na bile konu olduğunu anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 ''Ne diyor demir ağlarla ördük yurdu dört baştan. O seferberlik 1950'den sonra bir unutulmuşluğa, ihmale maruz kaldı. Ta ki 2003 yılına kadar. 2003 yılında demiryollarına yeniden hamle dedik. 'Demiryollarına iltimas mı geçiyorsun sayın bakan' dediler. 'Evet demiryollarına iltimas geçiyorum var mı diyeceğin' dedim ve hızlı tren projelerini, demiryolu yenileme projelerini başlattık. Bugün Türkiye Avrupa'da 6'ncı, dünyada 8'inci hızlı trene sahip olan ülkeler arasına girdi. Türkiye'ye, İzmir'e yakışan da budur. Şimdi hedef 2023. 10 bin kilometre demiryolu ağımız olacak, tamamı da hızlı tren. Mevcut ağın tamamını yenileyeceğiz yeniden Cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi. Bu sefer yurdumuzu yüksek hızlı tren ağlarıyla dört baştan öreceğiz, buna kararlıyız. Bunun için gerekli irade vardır.''

 

BAKAN GÜNAY: ARTIK KÖYLER DE METRO İSTİYOR

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise İzmir'in sevinçli bir gün yaşadığını, İzmir'e verilen sözleri gecikmeden tutmanın fırsatını bulduklarını ifade ederek, şunları söyledi:          ''Bugün Cumaovası'ndan Torbalı'ya uzanan bu sistem gelecekte Bergama'ya, Selçuk'a uzanacak ve İzmir'in bütün tarihsel bölgelerini modern bir şekilde kavuşturmuş olacağız. Ulaştırma Bakanlığımıza İzmir'e verilen sözleri hızla tutmaktaki kararlılığı nedeniyle teşekkür ediyorum.''

 

Bakan Günay, 2011-2012 ders yılında çocukların artık bilgisayar beklediğini kaydederek, şöyle devam etti: ''Yakın bir geçmişte köylerimiz yol bekliyordu. O yoldan geçecek bir minibüs, yerel yönetimlerden servis bekliyordu. Şimdi şu pankartı okuyun (Develi Köyü metro durağı istiyor). Türkiye artık bu noktalara geliyor.Bunları yapabilecek güçte Türkiye Devleti oluştu. Dünyanın 7. ekonomisiyiz. Allah izin verirse Avrupa'daki bütün öteki ülkeleri geçeceğiz. Bu başarıda Ulaştırma Bakanlığımızın çok büyük katkısı var. Eğer havayolu, demiryolu ve karayolu ağımız bu kadar güçlenmese biz 2011 yılının sonunda ülkemize 30 milyon yabancı ziyaretçi getirmeyi başaramazdık.''

 

Torbalı'nın çok güzel hizmete kavuştuğunu kaydeden Günay, ''Selçuk bağlantısının da projeleri yapılıyor. Bergama bağlantısının da projeleri yapılıyor. İzmir'in tüm tarihsel, kültürel altyapısını birbirine bağlayacağız. İnşallah 2012 yılının fazla gecikmeyen tarihinde Torbalı hastanesinin de temelini birlikte atacağız. Bütün bunları elbette milletimizin sayesinde gerçekleştiriyoruz. Bütün bunları gerçekleştirmek için biz de çok uğraşıyoruz ama bizimle birlikte en çok uğraşan Sayın Başbakanımız. Onun bugün acısına derinden bütün kalbimizle iştirak ediyoruz. Annesine derinden rahmet diliyoruz, geride kalanlara sağlık diliyoruz'' dedi.

 

TCDD GENEL MÜDÜRÜ KARAMAN: DEMİRYOLLARINA 80 YILDA VERİLMEYEN DESTEK 8 YILDA VERİLDİ

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da törende yaptığı konuşmada, 30 kilometrelik Torbalı-Cumaovası hattının Egeray'a dahil edilmesi projesinde elektrifikasyon, altyapı, sinyalizasyon gibi işleri TCDD tarafından 120 milyon lira maliyetle yapılacağını belirtti.

 

Gar ve istasyon birimlerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını bildiren Karaman, hattın 8 ayda hizmete gireceğini, Torbalı-Cumaovası hattının Egeray'a dahil edilmesiyle Torbalı'nın ulaşımda önemli bir destinasyon haline geleceğini ifade etti.

 

Karaman, ''80 yıldır demir yollarına verilmeyen destek 8 yılda verildi. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi personeline, Torbalı'daki yerel yöneticilere teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

 

İzmir Valisi Cahit Kıraç, ''Bu tesis tam olarak bittiğinde günde 550 bin yolcunun şehir içinde taşındığı bir il haline geleceğiz. Günümüzde geri kazanılması mümkün olmayan şey zamandır. İnsanları zamanla ve medeniyetle buluşturacak harekette toplu ulaşım vazgeçilmezdir'' dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yerel yönetim ve TCDD'nin 80 kilometrelik hattı tamamladığını, Torbalı-Cumaovası hattının dahil edilmesiyle sistemin 110 kilometreye ulaşacağını ifade etti. Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Yaptığımız bütün stratejik planlarda iki tane ilçemizin Aliağa ve Torbalı ilçesinin önümüzdeki süreçte nüfusun 200 ila 250 bin olacağı öngörülmüştür. Bütün ulaşım aksı buna göre yapılmaktadır. Bu önemli ayak bitirilmeden proje çalışmaları bir taraftan Torbalı'dan Selçuk'a diğer taraftan Menemen'den Manisa'ya uzatılacaktır. Dolayısıyla bugün 80 kilometre olan hat, bu hat açıldığında 110 kilometreye, Selçuk açıldığında 145 kilometreye, Bergama açıldığında 185 kilometreye çıkacaktır. Dolayısıyla İzmir gerçek anlamda Ulu Önderin deyimiyle çelik ağlarla örülmüş olacaktır. Bu proje her bakımdan öncüdür. Türkiye'nin en uzun şehir içi demiryolu hattıdır.''

 

Konuşmaların ardından bakanlar ve protokol üyeleri birlikte butona basarak hattın temelini attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 150 yıl önce İzmir-Torbalı tren hattının yapımında kullanılan ve müzede sergilenen malanın ölçüleriyle yaptırılan inşaat malalarını Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakan Günay'a hatıra olarak sundu.