EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DDGM TEKNİK YARDIM PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

AYDIN: SERBESTLEŞMEDE EN FAZLA İŞ TCDD’YE DÜŞÜYOR

Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü(DDGM)’nün Kurumsal Yapısının Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi toplantısı, 13 Mayıs 2015 Çarşamba günü Ankara HiltonSA’da gerçekleştirildi. Toplantıya, UDH Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, Demiryolu Sektörü ve STK’larının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan UDH Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Demiryolu Sektörünün serbestleşme sürecinin başarıyla sürdürüldüğünü belirterek, “Konuyla ilgili kanun ve kararnameler daha önce çıkarılmıştı. 2 Mayıs’ta da ilk yönetmelik yayımlandı. Diğerlerinin de yayımlanmasına devam edilecek.” dedi.

Gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından sektörde yer almak isteyen kuruluşların istenilen şartları tamamlayarak işletmecilik yapabileceğini ifade eden Aydın, bu süreçte en fazla işin ikiye bölünecek olan TCDD’ye düştüğünü söyledi.

Serbestleşmeyle ilgili havacılıkta gösterilen başarılı örneğin, Türk insanının kabiliyeti ve birikimiyle demiryolu sektöründe de göstereceklerini vurgulayan Aydın, “Diğer serbestleşen ülkelerden, AB'deki en iyi üç örnekten biri olacağız. Bizim bu alandaki ürettiğimiz ekonomi de bugünkü değerinin iki yıl içerisinde iki misline çıkacak. Bu konuda hiçbir tereddüdüm yok" diye konuştu.

ÇITAK: DEMİRYOLU SEKTÖRÜMÜZ AB İLE UYUMLU OLACAK

Toplantıda konuşan ve Demiryolu Sektörünün serbestleşme süreci hakkında bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Demiryolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Erol Çıtak, demiryolu sektörünü serbestleştirerek, daha etkin ve kaliteli hizmet sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Demiryolu sektöründe düzenleme ve denetleme yapan bağımsız bir yapı oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Çıtak, bu yapının AB ile uyumlu olacağına vurgu yaptı.