EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİR İPEK YOLU İÇİN TARİHİ GÜN

Çin'den yola çıkıp Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treni China Railway Express Ankara Garı'ndan törenle uğurlandı. 

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Termaller Genel Müdürü Lasha Akhalbedashvılı, Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Safarov, Kazakistan Ulusal Demiryolu AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sauat Mynbayev, Shaanxi Bölgesel Parti Komitesi Sekreteri Heping Hu ve çok sayıda diplomat katıldı.

Turhan törende yaptığı konuşmada, hem coğrafi konumu hem de tarihi ve kültürel sürekliliğiyle Asya, Avrupa, Balkan, Kafkas, Ortadoğu, Akdeniz ve Karadeniz ülkesi olan Türkiye'nin söz konusu coğrafyaların ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli role sahip olduğunu ifade etti.

"Kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis ettik"

Türkiye'nin mevcut pozisyonunu daha da güçlendirmek adına son yıllarda çok çeşitli ulaşım bağlantıları sağlamalarının yanı sıra koridorlar oluşturarak, kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis ettiklerini anlatan Turhan, "754 milyar doları bulan yatırımla ulaştırma ve haberleşme altyapımızı güçlendirerek uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak önceliklerimiz arasında yer aldı." ifadesini kullandı.

Çin, Asya, Avrupa ve Ortadoğu'yu birbirine bağlayarak büyük bir altyapı ve ulaşım ağı oluşturulmasını amaçlayan "Tek Kuşak Tek Yol" projesine özel önem verdiklerini anlatan Turhan, bu kapsamda Türkiye-Azerbaycan ve Gürcistan'ın oluşturduğu iş birliği temelinde hayata geçen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde Bakü'den Kars'a ilk seferini yapan China Railway Express'in dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön verdiğini söyledi.

Turhan, 30 Ekim 2017'den itibaren faaliyette olan hattın, Asya ve Avrupa arasında demiryolu yük taşımacılığı alanında yeni dönemin habercisi olduğunu dile getirerek, söz konusu hatla Türkiye'nin, Pekin'den Londra'ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan'dan yine Türkiye'ye uzanan Demir İpek Yolu'nun en önemli bağlantı noktası haline geldiğini kaydetti.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, "asrın projesi" Marmaray'ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdüğünü belirten Turhan, "Asya ile Avrupa arasındaki 21 trilyon dolarlık ticaret hacmini dikkate aldığımızda, meselenin önemi kolaylıkla anlaşılacak. Yaklaşık 5 milyar nüfusun ve 60 ülkenin faydalandığı Demir İpek Yolu Hattı, global ticaret ağları için yeni ve çok önemli alternatif oldu." değerlendirmesinde bulundu.

"11 bin 483 kilometrelik yol 12 günde kat edilecek"

Bakan Turhan, yolculuğuna Çin'in Xi'an şehrinden başlayan ve 42 tıra eş değer elektronik ürün yükü taşıyan China Railway Ekspress'in (Çin Demiryolu Ekpresi) toplam uzunluğu 820 metre olan 42 konteyner yüklü vagonla 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde kat edeceğini bildirdi.

Yükün, Bakü-Tiflis-Kars hattını ve Marmaray'ı kullanarak orta koridor üzerinden taşınmasının, diğer koridorlara göre zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağını dile getiren Turhan, "Bu, hem bölgesel hem de küresel ticaretin seyri açısından oldukça tarihi bir adım. Dolayısıyla binlerce kilometre yol kat eden bu trene, demiryolu taşımacılığında başlayan yeni dönemi simgelemesi hasebiyle, gururla bakıyoruz." dedi.

Turhan, bu projenin, ülkelere ticari kazanç sunmasının yanında toplumlar arası bağların güçlenmesine ve kültürler arası etkileşim hızlanmasına da büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, Türkiye'ye kadar hiçbir aksama ve sorun yaşamadan ulaşan trenin, Prag'da sonlanacak tarihi yolculuğunu başarıyla tamamlayacağına inandığını söyledi. 

TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ali İhsan Uygun'da konuşmasında "Dünya demiryolları için bugün bir milattır. Doğudan batıya on ülkenin demiryolları üzerinden büyük bir işbirliğini hep birlikte başardık. Bu büyük işbirliğinin temeli Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda yaşanan değişim ve dönüşümdür.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’ın izlemiş olduğu proaktif politikalar ile TCDD bölgesel ve global anlamda güçlü bir aktör haline gelmiştir. " ifadelerine yer verdi.

"Tren yeni iş birliklerine yol açacak"

Kazakistan Ulusal Demiryolları Başkanı Sauat Mynbaev de "Tek Kuşak Tek Yol" projesiyle nakliye ve transit alanında iş birliğinin gelişeceğini söyledi.

Projeye katılan ülkelerin Asya ve Avrupa'nın birbirine bağlanmasına katkı sağladığını belirten Mynbaev, Kazakistan'ın lojistik ve konteynır alanında sıkı ve sistematik bir biçimde çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Seferov, China Railway Express'in İstanbul Boğazı'ndan geçecek ilk yük treni olacağına dikkati çekerek, "Tren, katılımcı ülkelerin dostane ilişkilerin iyileştirilmesine katkı sağlayacak, yeni iş birliklerine yol açacak." dedi.

Shaanxi Bölgesel Parti Komitesi Sekreteri Hu Heping de projenin tüm bölge ülkelerinin iletişimine katkı sağladığını ifade etti.

Trende sanayi ürünlerinin, gündelik yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin yer aldığını belirten Hu Heping, "Trenimiz, Avrasya ülkelerinin ticari ve ekonomik ilişkilerinin kalkınmasına katkıda bulunmakta. Trenin daha iyi şartlar yaratarak ülkeler arasındaki iş birliğini artıracağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından TCDD Taşımacılık AŞ, ADY Konteyner, Gürcistan Demiryolları Lojistik Terminaller, KTZ Express Pasifik Eurasia, Xi'an Uluslararası Ticaret ve Lojistik Parkı, Xi'an Kıtalararası Köprü Uluslararası Lojistik Limited Şirketi arasında, Çin Demiryolu Expresi'nin Tans-Hazar güzergahının kalite gelişimi desteklenerek yeniden oluşturulmasına yönelik protokol imzalandı.

Bakanların ve yabancı konukların gerçekleştirdiği Gong seramonisiyle Ankara Garı'na giriş yapan China Railway Exspressin önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

Bu tarihi ana tanıklık etmek ve izleyicilerine ulaştırmak için çok sayıda gazete ve televizyon muhabirleri de görev yaptı.

Trenin, 7 Kasım 2019 tarihinde sabaha karşı Marmaraydan, öğlen saatlerinde de Kapıkule'den geçmesi bekleniyor.