EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN SERGİSİ PEMBE KÖŞKTE

 “DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTANSERGİSİ PEMBE KÖŞKTE…

 

.
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı İsmet İnönü'nün Ankara'da ailesi ile oturduğu Pembe Köşk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle “Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide; demiryollarının tarihini anlatan 70 fotoğraf, belge, buharlı tren fenerleri, model trenler ile trende kullanılan araç gereçler ve İsmet İnönü'nün kullandığı eşyalar, TCDD çalışanlarının İnönü'ye sundukları özel hediyeler yer alıyor. Sergi 25 Kasım 2012 tarihine kadar gezilebilecek.
.

Pembe Köşk, Ankara Başkent olduktan sonra sosyal ve kültürel hayatımızda pek çok ilkin yaşandığı bir okul işlevinin yanı sıra Ata'nın da arkadaşlarıyla sıklıkla buluştuğu aile sıcaklığını bulduğu bir yuva oldu. Tarihi mekanda bugünlerde ise, demiryollarının geleceğine ışık tutan bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Köşkte açılan “Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan” sergisi demiryollarının ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli kilometre taşlarına tanıklık eden birçok fotoğraf ve obje barındırıyor. Bunlardan en önemlilerinden biri Ata için 1935 yılında Almanya'da yaptırılan, “Beyaz Tren” olarak anılan Atatürk'ün ve İnönü'nün yurt gezilerinde kullandığı ve birçok fotoğraf karesinde yer alan vagondur. Bu vagon Churchill ve İsmet İnönü'nün o vakit İçel'e şu anda Mersin'e bağlı olan Yenice İstasyon'unda beyaz tren içinde 30 Ocak 1943'te Yenice Görüşmesi” nede ev sahipliği yapmıştır.
.

İnönü TokerDemiryolları, Türkiye'nin imarlaşmasından sosyalleşmesine kadar pek çok konuda okul görevi  üstlendi.”
.

Pembe Köşk ve demiryolları İsmet İnönü'nün kızı Özden İnönü Toker'in de yaşamında yeri doldurulamaz bir öneme sahip. Özellikle ailece yaptıkları tren seyahatleri trene inip bindikleri  Gazi İstasyonu ve orda çalışanlarla kurdukları dostlukları “biz beraber büyüdük” sözleriyle ifade eden Toker, oldukça duygulu anlar yaşadı. Toker, Cumhuriyet'in pek çok ilklerinin yaşandığı anıları ve bilgiyi paylaşarak Pembe  Köşk'ü yılın belli dönemlerde  iki güncel  konu  işleyerek  ziyarete açtıklarını,  amaçlarının gençleri aydınlatarak  topluma hizmet etmek olduğunu bunu da büyük bir keyifle yerine getirdiğini belirtti.
.

Toker, sergiye ilişkin duygularını şöyle dile getirdi. “Demiryolları Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi için çok önemli. Kurtuluş Savaşı için de ayrı bir önem arz ediyordu. O günlerde askerler bir yerlerden bir yerlere silah, yiyecek taşıyamıyorlardı çünkü imkânlar kısıtlıydı ve demiryolları kullanılmayacak haldeydi. Cumhuriyet kurulduktan sonra ilk iş demiryollarını onarmak ve ray döşemek oldu. Amaç yurdun her yanına fabrikalar kurmak, toplumu refaha ulaştırarak medeniyet kazandırmaktı. Bunda da başarılı oldu.”
.

Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryollarının  Türkiye'nin imarlaşmasından sosyalleşmesine kadar  pek çok konuda okul görevi üstlendiğini vurgulayan Toker,  “Bunun da canlı örnekleri  bu fotoğraflar”  dedi. Sergideki fotoğrafların çoğunda  demiryollarındaki işçilerin ray döşemeleri, istasyon açılışları İnönü ve Atatürk yer alıyor.

 
 
 
 


.