EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİRYOLCULAR İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

 

TCDD Genel Müdürlüğü'nün geleneksel iftar programı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımlarıyla 9 Ağustos Perşembe günü TCDD Behiçbey Havuzlu Bahçe'de gerçekleştirildi.

 

“Demiryolcular, Demiryolu projelerine sahip çıktı”

 

Bakanlık ve Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve demiryolcu ailelerinden oluşan kalabalık davetli topluluğunun katıldığı iftar yemeğinde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda geleneksel hale gelen iftar programları kapsamında demiryolcuların sofrasında olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

Bir buçuk asırlık maziye sahip demiryollarına Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük Atatürk liderliğinde çok büyük yatırımların yapıldığını anlatan Bakan Yıldırım,  1924–1946 yılları arasında 4.000 km'ye yakın demiryolu yapıldığını, 1950'den itibaren ise demiryollarının artık unutulmaya başlandığını ve yolcu/yük taşıma payının düştüğünü açıkladı.

 

2003 yılında demiryolları açısından bir milat olduğunu ve demiryollarını yeniden ele alarak devlet politikası olarak kabul edildiğini kaydeden Yıldırım,    bu asırlık kuruluş için yapılması gereken ne varsa yapılması için Başbakanın açık çek verdiğini hatırlatarak, “Bu gün bir yılda 135 kilometre yol yapabilen bir kapasiteye ulaştık. Bu kapasite 1924 ile 1946 yılları arasındaki kapasiteyle aynıdır.” dedi.

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi başlatılan demiryolu hamlesi ile yıllık 13 milyon/ton yükü 25 milyon/tona çıkarıldığını, Yüksek Hızlı Trenlerin yapıldığını kaydeden Bakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yüksek hızlı tren deyip geçmeyin, yüksek hızlı tren dünyada 8 ülkede, Avrupa'da sadece 6 ülkede var. Bugün İngiltere ve Amerika yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçemedi. Dolayısıyla Türkiye dünyada çok az ülkeye nasip olan yüksek hızlı treni hayal olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürdük. Bugün itibariyle başlayıp devam eden demiryolu yatırımların tutarı 20 milyar TL dir. 100 yıldır el atılmayan bütün hatları teker teker yeniliyoruz. Sinyalizasyonu ve elektrifikasyonu olmayan hatları sinyalli ve elektrifikasyonlu hala getiriyoruz Bundan sonraki hedefimiz çift hatlı uygulamasını yaygınlaştırmak. Demiryollarının taşımacılık içindeki payını artırmaya çalışıyoruz. Bunlarla yetinmeyerek demiryolu taşımacılığı ve alt yapısı adına ne lazımsa ülkemizde yaygınlaştırmaya başladık.”

 

Bütün bunların niyet ve zihniyet değişikliğiyle başarıldığını, demiryolcu ailesinin bu projelere sahip çıktığını, destek verdiğini belirten Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren yapamazsınız diyenlerin bugün mahcup olup Yüksek Hızlı Trene binemediklerini söyledi.

 

“Yüksek Hızlı Trenden şikâyetçi olanlar da var”

 

Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresinin Yüksek Hızlı Trenle 1,5 saate düşmesinden olmasından dolayı Ankara'da oturan ve Eskişehir'den evli olan bir vatandaş tarafından kayın validesi ve kayın pederinin sık sık gelmesi nedeniyle kendisinden şikâyetçi olunduğunu anlatan Bakan Yıldırım, “Şimdi aynı şey kendi başıma geldi. Oğlumu Eskişehir'den evlendirdim. Yüksek Hızlı Tren sosyolojik ve ekonomik gelişmeyi beraberinde getiriyor.” diye konuştu.

 

Konuşmasının sonunda son günlerdeki terör olaylarına da değinen ve terörü yapanları lanetleyen Yıldırım, “Ay yıldızlı bayrak asla yere düşmeyecektir. Bunu kimse aklından çıkarmasın” dedi.

 

"Demiryolcular sizi unutmayacak”

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise yaptığı konuşmasında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'n göreve geldiği günden bugüne kadar, demiryollarına ve demiryolculara büyük destek verdiğini söyledi.

 

“Yol yenilemelerinden yüksek hızlı tren projelerine kadar birçok projenin hayata geçirilmesi konusunda her zaman yanımızda oldunuz. Sizin liderliğinizde demiryollarına hizmet vermekten büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz.”diyen Karaman,  “Gelecek nesiller demiryolu tarihini okuduklarında sizi hayırla şükranla anacaktır. Demiryolcular da hiçbir zaman unutmayacaktır.” diye konuştu.

 

Bakan Yıldırım'a plaket

 

Konuşmalardan ardından Demiryolları Makinistler Derneği (DEMARD) tarafından Bakanlık ve TCDD'ye yaptığı hizmetlerden dolayı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a bir plaket verildi.