EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİRYOLCULARIN YEMEK ÇİLESİ TARİH OLDU

Demiryolcuların Yemek Çilesi Tarih Oldu…
Tren Üstünde Görev Yapan Personele Ücretsiz Yemek Dağıtımı Başladı…
 
Tren üzerinde görev yapan personelin yemek sorununu çözmeye yönelik ücretsiz yemek dağıtımının başlaması nedeniyle 6 Nisan 2011 tarihinde Ankara Gar'da tören düzenlendi.  Törene Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'da katıldı.
 
TCDD Halk Oyunları Ekibinin gösterileriyle başlayan törende, Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, bakanlığı döneminde tren üstü personelinin yemek sorununu çözmek için yaptıkları düzenlemeyle ilgili makinist eşlerine hitaben yazdığı mektup ile düzenlemeyle ilgili makinist eşleri adına Seval Önal'ın Eski Bakan Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a yazdığı mektup okundu.
 
Törene katılan ve ücretsiz yemekle ilgili yapılan düzenleme hakkında düşüncelerini anlatan bir grup makinist eşleri, zamanlarının büyük bir kısmının sürekli uzun yola giden eşlerine yemek hazırlayarak geçtiğini ifade ettiler. Trenlerde görev yapan eşlerinin sağlıklı beslenemediklerini, çocuklarının eğitimleriyle de kendilerinin ilgilenmek zorunda kaldıklarını dile getiren makinist eşleri, ücretsiz yemek verilmesiyle ilgili Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.
 
“ Yemek sorununu çözelim dedik karşımıza bir sürü mevzuat çıktı” 
 
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada, Demiryollarının sadece yük taşımadığını, bu ülkenin son bir buçuk asırlık kaderinin, acılarının, sevinçlerinin, ayrılıklarının ve kavuşmalarının da şahidi olduğunu belirtti.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarındaki ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma hamlesinin lokomotifi yine demiryollarının olduğunu kaydeden Yıldırım, Demiryolculara hitaben “O nedenle biliyorum ki; gözlerinizde parlayan ışıltının anlamı demiryolu ve Türkiye sevgisinden başka bir şey değil! Demiryollarının ihmal edildiği, kara günler yaşadığı, tabiri caizse çivi çakılmadığı onlarca yılı geride bıraktınız. Son 8 yılda, Ulaştırma Bakanlığı görevini yürüttüğüm süre boyunca, siz meslektaşlarımızla birlikte neler yaptığımız, nasıl ilklere imza attığımızı biliyorsunuz. Bu ülkeyi hızlı tren işletmecisi ülkeler ligine yükselttik.  Yüksek Hızlı Tren projeleri hala devam ediyor” dedi.
 
Binali Yıldırım, geçen 8 yıllık dönemde Demiryollarına yatırım yapma ve atağa kaldırma mücadelesinin yanında demiryollarına karşı olan zihniyetle de mücadele etmek zorunda kaldıklarını ve bunu başardıklarını, hızlı trenler yaptıklarını kaydetti.
 
“Kanunsa kanun, yeter ki çözülsün”
 
Tren üstü personelinin yemek sorununa da değinen Eski Bakan Binali Yıldırım, günümüze kadar uzanan bu konunun kendisine iletildiğinde hemen çözülmesini istediğini, ancak kanun değişikliği gerektiğinin fark ettiklerini belirterek, kendisinin “öyleyse kanunsa kanun, yeter ki çözülsün” dediğini ve kanun değişikliğini yaptıklarını söyledi.
 
Bu sorunun Demiryollarının yarım asırlık ihmalinden de daha kötü olduğunu vurgulayan Yıldırım, Demiryolcu eşlerin, gece yarısından sonra ya da sabaha karşı yemek hazırlamak zorunda kaldıklarını yeni düzenlemeyle artık bu çileye son verdiklerini, sefer tası taşıma dönemini kapattıklarını söyledi.
 
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmasının son bölümünde ise, “Bunda sonra hangi görevde olursam olayım, bir demiryolu sevdalısı olarak, tüm demiryolcuların her koşulda yanındayım” dedi.
 
“Size güle güle demeye gelemeyen biz Demiryolcuların hislerine tercüman oluyorum”
 
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise 155 yıllık TCDD tarihinde, tren üstü personeline ilk defa ücretsiz yemek dağıtımının yapıldığını belirterek başladığı konuşmasında, İlk Demiryolları Genel Müdürü ve o zamanın Ulaştırma Bakanlığı olan Nafıa Vekili Rahmetli Behiç Erkin'in de bu projeyi hayata geçirmek istemiş olmasına karşın akim kaldığını, daha sonra bir ara gündeme gelse de çözülemediğini kaydetti.
 
Demiryolcu babası olarak bilinen Behiç Erkin'in de hayali olan bu projenin mimari olan Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a bütün demiryolcular adına, demiryolcu eşleri adına şükranlarını sunan Karaman, Demiryolcuları Eski Bakanı'yla buluşturan bu törenin ayrı bir anlamı olduğunu belirtti.
 
Yasa gereği kısa bir süre önce görevden ayrılan Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırm'a, mekânın müsait olmaması nedeniyle mütevazı bir uğurlama töreni yapıldığını ve çok arzu etmelerine rağmen demiryolcuların kendisine güle güle demek için gelemediklerini ifade eden Karaman, “Bu konuşmayı irticalen yapacaktım. Çalışma arkadaşlarımın hissiyatlarını not aldım, onlarla konuştum, görüştüm, bu hissiyat demiryolcuların müşterek duygularının ifadesi haline geldi. Kurumun Genel Müdürü olarak değil, hat boylarında, tren üstünde, ıssız istasyonlarda görev yapan sevgili demiryolcuların, mesai arkadaşlarımın hislerine tercüman olmak istedim” diyerek şunları söyledi;
 
“8 buçuk yıl önce göreve başladığımızda bir hızlı tren projesi yoktu. Ankara-İstanbul Rehabilitasyon projesi vardı. Bu proje hızlı tren olacak dediğinizde, Sürat Demiryolu hikayesinden 30 yıldır sükutu hayale uğrayan demiryolcular önce inanmak istemedi. İnanmayan inanandan çoktu. Sonra Sayın Başbakanımızla birlikte temelini attınız. Yol yapılmaya başladı. Projeye inananlar çoğalmaya başladı.
YHT yol yapımı ilerledikçe, inanan inanmayandan daha fazla oldu. Nihayetinde tüm demiryolcular gördü ki, bu hayal değil, rüya değil, gerçeğin ta kendisi…  Demiryolcuların hayalleri sükûta uğruyordu, artık kederleri, karamsarlıkları sükûta uğruyor. Tüm demiryolcular adına, aileleri adına, çocukları adına, demiryollarını sevenler adına teşekkür ediyoruz Sayın Bakanım… Sadece YHT projeleri için değil, Yenilenen kilometrelerce demiryolu adına teşekkür ediyoruz. Sinyalizasyon ve elektrifikasyon projeleri için teşekkür ediyoruz. Modern lokomotifler ve vagonları demiryollarına kazandırdığınız için teşekkür ediyoruz.
 
Türkiye'de yerli bir demiryolu endüstrisinin temellerini attığınız için, hızlı tren fabrikası için, hızlı tren travers ve makas fabrikaları için teşekkür ediyoruz. Demiryollarını en son bilişim teknolojileriyle tanıştırmakla kalmayıp, uygulamasını sağladığınız için teşekkür ediyoruz. Hazine kapılarında, maliye kapılarında beklemeye alışkın asırlık kurumu mali kaynak sorunundan kurtardığınız için teşekkür ediyoruz. Demiryollarının kendi içine kapanmaktan kurtardığınız için teşekkür ediyoruz. Demiryolculara Cumhuriyetin ilk yollarındaki itibarını tekrar kazandırdığınız için teşekkür ediyoruz. 8 yılda her aşamasını takip ettiğiniz, her aşamasından heyecan duyduğunuz demiryolcuların gerçekleştirdiği 80 proje için teşekkür ediyoruz. Ülkemizi Avrupa'da 6'ncı, dünyada 8'inci YHT işletmecisi ülke yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Lojistik merkezler için teşekkür ediyoruz. Bakü-Tiflis-Kars ve Marmaray projeleriyle hayata geçmekte olan Modern İpek demiryolu için teşekkür ediyoruz”
 
Demiryolculuğu bir meslek olarak değil, bir yaşam tarzı olarak gören ve 24 saat kesintisiz hizmeti yürüten demiryolcuların her sorunuyla ilgilenen Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatları doğrultusunda çalışma koşullarını iyileştirdiklerini ve  sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirdiklerini anlatan karaman, çalışma saatlerini yeniden düzenlediklerini, üniversitelerle işbirliğine gidilerek, ihtiyaçları bilimsel yöntemlerle belirlediklerini, bu çerçevede, her bölgemizde haftanın belirli günlerinde personelimizle ilgilenen uzman psikologlar bulundurduklarını ifade etti.
 
Bugün de güzel projeyi hayata geçirmenin sevincini yaşıyoruz diyen Karaman, “Tren üstü personelimizin görevleri esnasındaki beslenme problemlerini çözdük. Bundan sonra, tren üstü personelimiz yemeklerini, anlaştığımız firma kanalıyla, hijenik şartlarda ve ihtiyaç duydukları kaloride sağlarken, görevlerini en iyi şekilde ifa edecekler,  eşlerinin de yükü önemli oranda azalmış olacaktır.”dedi.
 
Tren üstü personeline ücretsiz yemek verilmesiyle ilgili kanun değişikliği, ihale süreci gibi nedenlerden dolayı uygulamanın zaman aldığını belirten Karaman, tüm zorlukları aşarak, zorlukları başarıyla aşarak, bugüne geldiklerini belirtti ve “Bugünden itibaren, tren üzerinde görevli personelimize 53 merkezimizde,  4 çeşit olmak üzere, 3500 öğün besin değeri uzmanlar tarafından belirlenmiş, sağlıklı yemek dağıtımı yapılmaya başlanmıştır. Hayırlı uğurlu olsun.” Şeklinde konuştu.
 
Konuşmalar ve makinist eşlerinin Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a çiçek vermesinden sonra Ankara Gar'da bekleyen trenin personeline hazır yemek dağıtımı yapıldı.