EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİRYOLCULARIN 156. YIL COŞKUSU

DEMİRYOLCULARIN 156. YIL COŞKUSU

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) kuruluşunun 156. yıl dönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi. Kutlamalar çerçevesinde huzurevinde kalan 156 yaşlı vatandaş, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Konya'ya uğurlandı. Protokol konuşmalarında, demiryollarında son 10 yılda yaşanan büyük değişime vurgu yapıldı. Terör olayları nedeniyle TCDD Korosu'nun konserinin iptal edildiği törenlerde, bölgeler ile bağlı ortaklıklar telekonferans sistemiyle kutlamalara katılarak TCDD'nin 156. yıl coşkusuna ortak oldu. Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi'nin açılışının da yapıldığı törende, ‘Hayat ve Demiryolu' konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren sanatçılara ödül verildi.
.

TCDD'nin 156. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara Gar'da düzenlenen etkinliklere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, genel müdürler, huzurevinde kalan yaşlı vatandaşlarla birlikte demiryolu çalışanları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından davetlilere izlettirilen TCDD tanıtım filmi beğeni topladı.
.

DEMİRYOLLARINDAKİ BÜYÜME SON 10 YILDA ZİRVEYE ULAŞTI

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yahya Baş, yaptığı konuşmada demiryollarının 1,5 asırlık tarihi geçmişiyle ülkenin en önemli kuruluşlarından biri olduğunu ifade ederek, ''Demiryollarımız 156 yıl önce başlayan büyüme çalışmalarını özellikle son on yıl içinde zirveye ulaştırmıştır.'' dedi. 
.

1950'li yıllardan 2003 yılına kadar geçen süreyi demiryollarının ''duraklama dönemi'' olarak nitelendiren Baş, söz konusu dönemde yanlış politikalar nedeniyle gerekli mesafenin kat edilemediğinin altını çizdi. Baş, 1950'den 2003 yılına kadar yıllık 18 kilometre demiryolu yapımı gerçekleştirilirken, 2003'ten sonraki dönemde hükümetin demiryollarında başlattığı seferberlikle yılda 135 kilometre demiryolu yapımının sağlandığını ifade etti. 2003'ten bugüne kadar 1.100 kilometre yeni demiryolu, 6.455 kilometre de demiryolu onarımının yapılığını vurgulayan Baş, ''İnanıyorum ki 2023 yılı hedeflerimiz olan 28 bin 500 kilometrelik demiryolu ağına ulaşacağız, onu da aşacağız inşallah'' diye konuştu.   
.

Hükümetin 2003 yılından itibaren demiryollarına 20 milyar liraya varan desteğiyle bugünkü noktaya gelindiğini kaydeden Baş, ''Türkiye ilk defa hayal edilen YHT'ye kavuşmuş, hayaller gerçekleşmiştir. Yakın bir tarihte de Ankara-İstanbul YHT seferleri başlayacak. 2013 bu işin tamamlanma hedefidir ve asrın projesi olan MARMARAY'la bütünleşerek büyük hayal gerçekleşmiş olacaktır.'' ifadelerini kullandı. 
.

 

TCDD ÜLKEMİZİN OLMAZSA OLMAZ ÇINARLARINDAN BİRİDİR

Kars Milletvekili Ahmet Arslan ise TCDD'nin 156 yıllık geçmişiyle ülkemizin olmazsa olmaz kurumlarından biri olduğunun altını çizdi. Bu ulu çınarın Türkiye'nin gidişatına uygun bir şekilde dönüşüm yaşaması gerektiğini ifade eden Arslan, bu dönüşümün de hükümet tarafından milyonlarca lira para aktararak, yüksek hızlı tren projesinin hayata geçirilmesiyle yapıldığını söyledi. Arslan, YHT'nin Edirne'den Kars'a, kuzeyden güneye her yere yayma çalışmalarının yapıldığını belirterek, ''Akyaka diye Türkiye'nin en doğusunda bir yer var, TCDD Türkiye'nin en ücra noktasına yolcu var mı diye bakmadan raybüs çalıştırıyor, insanımızı ihmal etmiyor.'' şeklinde konuştu.
.

 

HER BÖLGEDE ETKİNLİKLER YAPILIYOR

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, demiryollarının 156. kuruluş yıl dönümünde ortak bir coşkuyu, ortak bir sevinci, ortak bir heyecanı yaşamak ve yaşatmak için bir araya geldiklerini vurguladı. “Yedi bölge ve bağlı ortaklıklarımızın bulunduğu İstanbul, İzmir, Sivas, Malatya, Adana, Afyon, Eskişehir ve Sakarya başta olmak üzere demiryolu geçen her yerde sevincimize tanıklık ettiğiniz için hepinize şükranlarımı arz ediyorum.” diyen Karaman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün burada ‘Her gün bir karış demiryolu' diyerek çalışan ilk dönem demiryolcularının heyecanı var. Deldiği tünelin girişine ‘Bu dağı da deldik, ne mutlu vatan evladına' diyen Cumhuriyetin ilk mühendislerinin azmi var, kararlılığı var. Bugün burada, Türkiye'yi yüksek hızlı trende dünyada sekizinci, Avrupa'da altıncı yapan, Marmaray'ı ile Bakû-Tiflis- Kars projesiyle, Pekin'den Londra'ya İpek Demiryolu'nu hayata geçirmek için gece gündüz çalışan, yerli demiryolu endüstrisini geliştirmek için alın ve akıl teri döken, 100 yıldır, 150 yıldır el değmeyen yolları yenileyen, lojistik merkezlerle ülkemizi lojistik üs haline getirmek için uğraşan, kent içi raylı sistem projeleriyle yeni bir kent içi ulaşım vizyonunu ülkemize kazandıran, üretim merkezlerini, organize sanayi bölgelerini demiryoluna bağlayarak küresel rekabette ülkemizin elini güçlendiren, 156 yıllık demiryolu mirasına canı gibi sahip çıkarken, ülkemizin geleceğini kendi geleceği gören, günümüz demiryolcularının azmi var, heyecanı var, sevinci var.”
.

 

Karaman, TCDD'nin 156. kuruluş yıl dönümünün tüm bölgelerde kutlandığını kaydetti.
.

Konuşmaların ardından İzmir, İstanbul, Sivas, Malatya, Adana, Afyon Bölge Müdürlükleri ile TCDD'ye bağlı ortaklıklar telekonferans yöntemiyle Ankara Gar'daki kutlamalara bağlanarak 156. kuruluş coşkusuna ortak oldu. Daha sonra kürsüye gelen YHT makinistleri Bakan Yardımcısı Yahya Baş'a kanatlı tekerlekten oluşan TCDD arması taktı. Makinistler ayrıca TCDD Genel Müdürü Karaman'a da plaket sundu. Bakan Yardımcısı Baş ve protokol üyeleri, ‘Hayat ve Demiryolu' konulu fotoğraf sergisinin açılışını yaparak fotoğrafları inceledi. Daha sonra, eşyaları bakıma alınan Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi'nin açılışı yapıldı. Türkiye tarihinin önemli bir bölümüne tanıklık eden müzeyi, Atatürk Milli Mücadele'de Başkomutanlık Karargahı ve konut olarak kullandı. Eşyaları bakıma alınan müzede Atatürk'ün çalışma odası, kabul odası ve yatak odası yer alıyor. Atatürk ve Fikriye Hanım'a ait özel eşyalarla, o günkü mobilyalar özgün halleriyle bulunuyor. Atatürk ve Fikriye Hanım tarafından bizzat kullanılan 80 eşya TCDD ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden uzmanlarca aslına uygun olarak restore edildi. Müzeyi gezen Bakan Yardımcısı Yahya Baş, emeği geçen herkese teşekkür etti.
.

Müzenin açılışının ardından yaşlıları YHT ile uğurlama törenine geçildi. Huzurevlerinde kalan 156 yaşlı vatandaş, Yüksek Hızlı Tren ile Konya'ya uğurlanırken diski havaya kaldıran Bakan Yardımcısı Yahya Baş YHT'ye hareket emri verdi.  Baş ve beraberindeki protokol üyeleri, Şahin İnalöz ve Burcu Eryılmazı'ın ortaklaşa açtığı ‘Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi'ni de açarak sanat eserlerini inceledi. Ankara Gar'daki 156. yıl kutlamaları kokteyl ile sona erdi.
.