EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİRYOLCULARLA BULUŞAN ENGELLİLER ÇİFTE SEVİNÇ YAŞADI

DEMİRYOLCULARLA BULUŞAN ENGELLİLER ÇİFTE SEVİNÇ YAŞADI 

Dünya Engelliler Haftası nedeniyle TCDD düzenlenen ‘Engelsiz Raylar' programında görme engelli öğrenciler çifte sevinç yaşadı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bir öğrencinin okulun bilgisayar laboratuarı için istediği bilgisayar ve İngilizce eğitim seti isteğini kırmadı. Karaman, Gören Eller İlköğretim Okulu'nun bilgisayar laboratuarına bilgisayar ve İngilizce eğitim seti desteği vereceklerini açıkladı. Görme engelli öğrencilerin konser ile halk oyunları gösterisi davetlilerden büyük alkış aldı.

 

2009 yılında “En Fazla Engelli Çalıştıran Kurum Ödülü' alan TCDD önemli bir programa daha ev sahipliği yaptı. Dünya Engelliler Haftası nedeniyle TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda ‘Engelsiz Raylar' programı düzenlendi. Kamuda çalışan engellilerin katıldığı programda Gören Eller İlköğretim Okulu görme engelli öğrencilerin, Türk Sanat Müziği konseri ile halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı. Halk oyunları gösterisi için sahne özel olarak hazırlanırken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, öğrencilerin elinden tutarak sahneye çıkardı. Birbirinden zor figürleri senkronize bir şekilde sahneleyen engelli öğrenciler davetlilerden büyük alkış aldı. Gösteri sonunda okullarına bilgisayar desteği isteğine TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman olumlu yanıt verdi. Karaman, Gören Eller İlköğretim Okulu bilgisayar laboratuarına bilgisayar ve İngilizce eğitim seti desteği vereceklerini açıkladı. Karaman'ın bu açıklaması salondan büyük alkış aldı.

Hayatı paylaşmak için hiçbir engelin olmadığına vurgu yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, engelli vatandaşlara her fırsatta destek verdiklerinin altını çizdi. Karaman, Demiryolunda çalışan engelli arkadaşlarımın diğer kurumlarda, diğer devlet dairelerinde, diğer kamu birimlerinde çalışan engelli arkadaşlarımızdan bir farkı var. Yarın çocuklarınıza, ‘Türkiye bizim zamanımızda Avrupa'da altıncı dünyada sekizinci hızlı tren ülkesi ben demiryollarında çalışırken oldu' diyeceksiniz. Ankara-Eskişehir YHT benim zamanımda yapıldı diyeceksiniz. Ankara-Konya YHT'yi yabancı eli değmeden biz yaptık, biz başardık, biz işletmeye aldık diyeceksiniz. ‘100 yıldır el değmeyen, 150 yıldır el değmeyen yollar bizim zamanımızda yenilendi' diyeceksiniz. ‘Türkiye, Pekin'den Londra'ya uzanan İpek Demiryolu'nun merkez ülkesi benim zamanında oldu' diyeceksiniz. ‘60 yıllık ihmale hükümetimiz, bakanlığımız benim zamanında son verdi' diyeceksiniz. ‘Benim de çorbada tuzum oldu, ben de 8 yılda 8 projede çalıştım, alın teri döktüm, akıl teri döktüm, Allah'a şükür bir demiryolcu olmaktan, demiryollarında çalışmaktan gurur duydum' diyeceksiniz.” dedi.

 

Türkiye'de destan yazan ekibin içinde sizler de varsınız

 

”Engelli olmak bir ayrımcılık konusu olamaz. Anayasamız değişti. Kanunlarımız değişti. Pozitif ayrımcılık maddeleri yasalara girdi. Sizin kanunlarda, yönetmeliklerde, mevzuatta ayrı bir yeriniz olabilir. Ancak unutmayın ki, bizim gönlümüzde ayrı bir yeriniz var. Onun için Ulaşımda ve Bilişimde sizler de varsınız. Türkiye'de destanlar yazan bu ekibin içinde sizler de bulunuyorsunuz.” diyerek sözlerine devam eden Karaman, 100 demiryolcu engelli arkadaşlarını,  moral ve motivasyon eğitimi ve yasal haklarını öğrenmek üzere Arsuz Kampı'na göndereceklerini ifade etti.

 

Demiryolcu olmaktan gurur duyuyorum

 

Kamuda Çalışan Engelliler Derneği  Başkan Yıldıray Çınar ise 156 ülkede kutlanan dünya Engelliler Haftası'nda, demiryollarında engelliler için yapılan çalışmalardan bir demiryolcu olarak gurur duyduğunu söyledi. Çınar, engellileri anlayabilmenin, dertlerini dinlemenin çözüm bulmak için ne kadar önemli olduğunu kaydetti.