EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMİRYOLU GEÇİŞLERİNDE YAYA İHMALLERİNE CEZA GELİYOR

Kırıkkale`de demiryollarından geçerken alt geçitleri kullanmayan yayalara 128 lira ceza kesilecek.

Kırıkkale Emniyet Müdürü Salim Akça , demiryollarında alt geçitleri kullanmayan vatandaşlara 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu `nun 76. maddesine göre 128 TL ceza kesileceğini açıkladı.

Kırıkkale merkezindeki hemzemin geçitlerin tamamında sesli, ışıklı ve engelleyici bariyerler bulunmasına rağmen insan hatalarından kaynaklanan üzücü trafik kazalarının meydana geldiğini belirten İl Emniyet Müdürü Salim Akça , “ Bu kazalara sadece motorlu araçlar karışmıyor. Yayaların tren yolunu kullanarak karşıdan karşıya geçmeleri sonucu da birçok vatandaşımızın hayatını kaybettiği veya yaralandığı görülmektedir” şeklinde konuştu.

Merkezen geçen tren yolunun çoğu yerinin demir bariyerlerle kapalı olmasına rağmen yayaların tren yolunu kullandığına dikkat çeken Akça , “Kırıkkale`de bu tür üzücü olayların yaşanmaması için tüm vatandaşların altgeçitleri kullanarak karşıya geçmeleri gerekiyor. Ülkemizde 2003 – 2007 yılları arasında demiryolu geçitlerinde meydana gelen 533 trafik kazasında, 135 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 401 kişinin de yaralandığı tespit edildi.” dedi.

Akça, kazaların, sürücülerin ışıklı ve sesli işaretin verildiği `DUR` talimatına uymamalarından, taşıt yolu üzerine indirilmekte olan tam veya yarım bariyer varken geçite gitmelerinden kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Uygulamanın sadece Kırıkkale ile sınırlı kalmayarak, tüm şehirlerde yaygınlaşması ile üzücü kazaların meydana gelmesine engel olunacak.

Not: Sabah Gazetesinin 25.01.2009 tarihli ekinden alındı.