EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DEMIRYOLCULARA"DOMUZ GRİBİ" SEMINERI

DEMİRYOLCULARA, “DOMUZ GRİBİ”  SEMİNERİ

Dr. Atlı; “Domuz gribi konusunda özellikle internet yoluyla halkın yanlış bilgilendirilme tehlikesi vardır. H1N1 virüsü için asıl kaynak, bilimsel tıp makaleleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Tabipler Birliği'dir.”

TCDD, kurum personelini domuz gribi konusunda bilinçlendirmek amacıyla seminer düzenledi. Semineri, Kurum doktorlarından Dr. Abdulkadir Atlı, 3 Kasım 2009 günü Genel Müdürlük Konferans salonunda verdi.

Güncel hastalık türleri, hijyen kuralları ve kişisel hijyen uygulamaları, işyerlerinde temizlik yöntemleri hakkında bilgiler verilen seminerde, grip ve gripten korunma yolları konularında detaylı bilgilendirme yapıldı ve personele grip aşısı yaptırmanın önemi açıklandı.

Dr. Abdulkadir Atlı, gündemdeki sağlık problemlerinden “Domuz Gribi” olarak adlandırılan H1N1 virüsü için “mevsimsel gripten daha az ölümcül etkisi olmasına rağmen, çok daha fazla yayılma yeteneği olan bir virüs türüdür. Bu açıdan oluşan tehlike virüsün yayılma, kabiliyetinden kaynaklıdır. Bu açıdan bakıldığında temizlik ve hijyen konusunda alınacak önlemler hastalığın seyrini azaltmaktadır” dedi.

Atlı, odaların sık sık havalandırılması, yerlerin 4 saatte bir paspaslanması, kapı ve pencere kollarının sık sık temizliğinin yapılması ve hapşırma esnasında mutlaka kağıt mendil kullanımı ve tek seferlik kullanımın sağlanması ile ciddi önlemler alınabileceğini belitti.

Abdulkadir Atlı, domuz gribi konusunda özellikle internet yoluyla halkın yanlış yönlendirilebildiğini belirtirken, asıl kaynak olarak bilimsel tıp makaleleri, Dünya Sağlık Örgütü, ve Türk Tabipler Birliği gibi kaynakların yönlendirmelerine itibar edilmesinin gerekliliğini vurguladı.

H1N1 virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında yapılmaya başlanan domuz gribi aşısının sanılanın aksine verem ve zatürre aşılarıyla aynı yan etkilere sahip olduğuna değinen Atlı, kişisel önlemlere yeterince önem göstermek ve grip konusunda yalnızca enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının önerilerine kulak verilmesini tavsiye etti.