EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DOĞU EKSPRESİ 2. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayelerinde ikinci defa düzenlenen “Türk Telekom ‘TAM O ‘AN’  Ulusal Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi”, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan’ın katılımıyla 05 Temmuz 2019 Cuma günü, Ankara YHT Garı bünyesinde bulunan The Ankara Hotel'de gerçekleştirildi.

BAKAN TURHAN: Bir Fotoğraf Karesi Bazen Çok Şey Anlatır

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, demiryollarının yıllarca ihmal edildiğini, tüm dünya demiryollarını uzatırken Türkiye'de 1950 yılından sonra yılda 18 kilometre demiryolu yapıldığını anımsatarak,  2003 yılından itibaren hükümetlerimiz döneminde yılda ortalama 135 kilometre demiryolu yapıldığını kaydetti.

Tek bir çivi çakılmayan rayları elden geçirdiklerini söyleyen Turhan, Yüksek Hızlı Tren ve Marmaray’ın insanların yüzünü güldürdüğünü, en sonunda tren hatlarının konforlu ulaşıma kavuştuğunu bildirdi.

Bakan Turhan, Doğu Ekspresi'nin ülkenin güzelliklerini ortaya çıkarmak için yola çıktığını vurgulayarak, "Bir zamanlar dönüp bakılmayan Doğu Ekspresi, geçtiğimiz yıl 436 bin 755 kişiyi ağırladı. Bir zamanlar bu sayı yılda 20 bine düşmüştü. Van Gölü Ekspresi de yine geçen yıl 269 bin yolcuyu ağırladı. Burada bir müjdeyi de vermek istiyorum. Efsane tren olarak bilinen Ankara Ekspresi bugün itibari ile seferlerine başlıyor. Ankara’dan ve Halkalı’dan her gün saat 22.00’ de hareket edecektir. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

“Fotoğraf Yarışmasını Uluslararası Düzeye Taşıyoruz”

Bakan Turhan, Doğu Ekspresi'ni fotoğraflayanları gönüllü reklam elçileri olarak gördüklerini belirterek, "Bir fotoğraf karesi bazen binlerce sayfa yazının anlatamadığını dillendirir. 'Tam O An' fotoğraf yarışması, bu misyonu başarı ile sürdürüyor. Bu yarışmayı gelecek yıl uluslararası düzeye taşıyor ve kapsamını genişletiyoruz. İnsanın dünyanın her yerinden ülkemize gelerek bu hatta fotoğraf çekecek ve yarışmaya katılacaklar. Dünyanın her yerinde bu güzergah daha çok tanınacak" diye konuştu.

ÇAĞLAR: “Demiryolu Emekçilerini Hayırla ve Şükranla Yad Ediyor, Fedakar Demiryolculara Teşekkür Ediyorum"

TCDD Genel Müdür Vekili İsmail Çağlar ise törende yaptığı konuşmada, bu müstesna etkinliğin, TCDD’nin yeni vizyonu ve modern yüzünü en iyi şekilde simgeleyen Ankara YHT Garı’nda yapılıyor olmasından duyduğu sevinç ve mutluluğu ifade ederek, Ülkemizde 162 yıllık bir hikâyesi bulunan demiryolu yapımının, doğu bölgelerimiz başta olmak üzere “Bir karış fazla şimendifer” parolasıyla Cumhuriyet’in ilk yıllarında da devam ettiğini dile getirdi.

Yarım asrı aşan bir süre hizmet veren Doğu Ekspresi’nin çelik tekerlerinin aşındırdığı Ankara-Kars demiryolu hattının büyük bölümünün de bu dönemde inşa edildiğini söyleyen Çağlar,” Bölgenin çetin coğrafi koşuları nedeniyle bugünkü teknolojiyle bile güçlükle ilerlenen Ankara-Kars güzergâhındaki demiryolu hattının inşasına 1925 yılında Ankara’dan başlandı. 1927 yılında Kayseri’ye, 1930 yılında Sivas’a, 1938 yılında Erzincan’a ve 1939 yılında Erzurum’a ulaşıldı.” dedi.

Kars’ın Erzurum’a kadar gelen ulusal demiryolu hattıyla buluşmasının ise 1961 yılında olduğu bilgisini veren Çağlar,”Zorlu coğrafyaya sahip bu hattın yapımında uçsuz bucaksız rayları döşeyen, köprüler ve tüneller ile depremlerde bile ayakta durabilen istasyon binaları inşa eden demiryolu emekçilerini hayırla ve şükranla yad etmeyi borç biliyorum.” ifadelerinde bulundu.

Çağlar, Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu inşasının yanı sıra mevcut hatların da yenilendiğini kaydederek, 1.213 km YHT ve 11.590 km konvansiyonel olmak üzere toplam 12.803 km uzunluğundaki demiryolu ağının ana hat demiryolu koridorlarının tamamının yenilendiğini anlattı.

Doğu Ekspresi’nin işletildiği hattı yenileyerek yolculara konforlu seyahat hizmeti sunulduğunun altını çizen TCDD Genel Müdür Vekili İsmail Çağlar, “Hava sıcaklığının eksi 30 dereceye kadar düştüğü kış mevsimi başta olmak üzere, trenlerin güvenli ve kesintisiz bir şeklide işletilmesi için geceli-gündüzlü görev yapan fedakâr demiryolcularımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Doğu Ekspresi’nin ay yıldızlı tren penceresinden Anadolu coğrafyasının her mevsimdeki eşsiz güzelliklerini fotoğraf karelerine yansıtarak yarışmaya katılan ve dereceye giren sanatçılarımızı tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Erol Arıkan da kamuoyunun ve gençlerin ilgisini demiryoluna çekmeyi başardıklarını ifade ederek, “Ülkemizin tüm güzelliklerini fotoğraf sanatının etkileyici gücüyle ortaya koymayı amaçlayan bu yarışmaya emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren fotoğrafçılara ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan tarafından fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.