EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DOSTLUK TRENİ ANKARA DAN HAREKET ETTİ

“Dostluk Treni” Ankara Gar'dan  Hareket Etti..

Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile TCDD Genel Müdürlüğü arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde SHÇEK bünyesindeki İl Çocuk Hakları Komitelerinden çocuk ve yetişkinler ile paydaş kurum temsilcilerinden oluşan 75 katılımcının yer aldığı  ''Dostluk Treni'', 19 Nisan'da seyahatinin ikinci durağı olan Ankara Gar'dan uğurlandı.

Dostluk Treni kapsamında Ankara'da Anıtkabir ve Cer Modern Sanat Merkezi'ni ziyaret eden çocuklar için Ankara Gar'da düzenlenen tören, Sosyal Hizmetler Ankara Sevgi Evi Seğmenler Topluluğu'nun küçük seğmenlerinin gösterisi ile başladı.

''Dostluk Treni''nin uğurlama  töreninde il çocuk hakları komitelerinden çocuklar “Devlet demiryolları kendi hayallerimizi gerçekleştirmek için bize 8 vagondan oluşan bir tren tahsis etti. Bu trenle Ankara-Sivas-Erzurum üzerinden Kars'a ulaşacağız. Kars'ta Ani Antik Kenti'nde yapılan şenlik ile seyahatine  son vereceğiz” sözleriyle duygularını ifade ettiler.

Polis Akademisi Bando Takımı'nın verdiği konser ardından Polis Seğmen Topluluğu'nun bando eşliğinde yaptığı halkoyunu gösterisi izleyiciler tarafından beğeniyle izlendi.

“İnsanlar giysileriyle karşılanır, bilgileriyle uğurlanır.”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Cemal TALUĞ törende yaptığı konuşmada “Bu güzel yolculukta çocuklarımızın geleceği için işbirliği yaptığımız tüm kuruluşlara ve Devlet Demiryollarına çok teşekkür ediyorum” dedi. TALUĞ, “İnsanlar giysileriyle karşılanır, bilgileriyle uğurlanır. Pek çok bilgi ve deneyim kazanacağınız bu seyahatte size böyle bir uğurlama yakışır” sözleriyle duygularını ifade etti.

İl Turizm ve Kültür Müdürü Doğan Acar, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Ankara Valisi Alaattin Yüksel'in çocuklara selamlarını ilettiği konuşmasında “Turizm ve Kültürün en önemli unsuru insandır. İnsana yapılan yatırım en iyi yatırımdır. Bu seyahatin hepiniz için faydalı olacağından eminim” dedi.

SHÇEK Ankara İl Sosyal Hizmetler Müdürü Lale ÖCAL ise “18 Nisan'da Haydarpaşa'dan hareket eden Dostluk treninin tüm yolcularına iyi yolculuklar dilerken trende seyahat eden çocuklar için hediyeler verileceğini müjdeledi.

Haydarpaşa Gar'dan hareket eden ''Dostluk Treni''nin ilk durağı Eskişehir'di. Tren, geçtiği her ilde çocuk haklarının tanıtılması amacıyla  etkinlikler gerçekleştiriyor. Ankara'nın ardından Sivas ve  Erzurum'dan  geçecek olan tren Kars'ta seyahatine son verirken çocuklar için 23 Nisan haftasında güzel bir seyahat imkanı sunmuş olacak.