EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DOSTLUK TRENİ HAYDARPAŞA GARDAN UĞURLANDI

“Dostluk Treni”, Haydarpaşa Gar'dan  Uğurlandı...

 

Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile TCDD Genel Müdürlüğü arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde SHÇEK bünyesindeki İl Çocuk Hakları Komitelerinden çocuk ve yetişkinler ile paydaş kurum temsilcilerinden oluşan 75 katılımcının yer aldığı  ''Dostluk Treni'', 18 Nisan'da Haydarpaşa Gar'dan hareket etti.

 

''Dostluk Treni''nin, Yakacık Hatice Halim Abbas Çocuk Yuvası öğrencilerinin mini konseri eşliğinde  uğurlandığı  törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altuntaş, proje kapsamında yapılan işbirliğinin uluslararası kuruluşların, üniversitelerin ve kamu kuruluşlarının bir araya gelmesiyle sağlandığını ifade etti.  Bu işbirliğinin Büyük Önder Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı arifesinde gerçekleştirildiğinin altını çizen Altuntaş, çocuk haklarının  benimsenmesi ve eğitimlerinin geliştirilmesi amacıyla bu etkinliklerin düzenlendiğini belirtti.

 

SHÇEK Genel Müdür  Yardımcısı Özcan Kars da Türkiye'de Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin uygulanması ve takibinden sorumlu koordinatör kuruluş olduklarını hatırlatarak, TCDD, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesi ve pek çok paydaşla UNICEF'in teknik desteğiyle bu noktada olmanın, 3-4 yıl önce kurdukları bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına geldiğini söyledi.

 

TCDD Bölge Müdürü Hasan Gedikli, çocuklara demiryolu sevgisini de aşılamak amacıyla Haydarpaşa Gar'da düzenlenen bu projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan, 2009 yılında başladıkları bu projenin bir kısmının bu yolculukla son bulacağını kayıt etti. Bu projeyle ilgili her müzede kullanılabilecek müze eğitim paketinin hazırlandığını belirten İlhan, ebeveynlerin ve eğitimcilerin bu paketten yararlanmasını umduklarını kaydetti.

 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban, projenin destekleyicisi olmaktan gurur duyduklarını ve çocukların kültür miraslarını tanıması açısından da ''Dostluk Treni''nin önemli bir proje olduğunu ifade etti. Abulaban, kültür miraslarını tanıyan çocukların, iyi ve ülkelerine faydalı vatandaşlar olacaklarını kaydetti.

 

Haydarpaşa'dan hareket eden ''Dostluk Treni''nin ilk durağı Eskişehir olacak. ''Dostluk Treni'' yolcuları, burada garda çocuklarla buluşacak, kısa bir aranın ardından Ankara'ya doğru hareket edecek. Katılımcılar, yarın Ankara'da Anıtkabir ve Cer Modern Sanat Merkezi'ni ziyaret edecek.

 

Trenin geçtiği her ilde çocuk haklarının tanıtılması amacıyla  etkinlikler gerçekleştiriliyor. Ankara'nın ardından  Sivas ve  Erzurum'dan  geçecek olan tren Kars'ta Ani Antik Kenti'nde yapılan şenlik ile seyahatine  son verecek.