EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DUMANSIZ HAVA SAHASI ICIN SEMINER

“DUMANSIZ HAVA SAHASI” İÇİN SEMİNER…

Sigarayı Bıraktırma Merkezi  Başkanı “Sigara kullanımı alışkanlık değil, hastalıktır.”

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Sağlık İşletmesi Sigarayı Bıraktırma Merkezi Başkanı Uzman Dr.Gülin Erkmen Yıldırım, 8 Eylül 2009 günü TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda sigarayla ilgili bir seminer verdi.

Sigaraya başlama nedenleri, sigaranın insan vücuduna etkileri ve sigaradan kurtuluş yolunda yapılabileceklerin ele alındığı seminere demiryolcular yoğun ilgi gösterdi.

Uzman Dr.Gülin Erkmen YILDIRIM; sigara kullanmanın, 2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından alışkanlık değil, hastalık olarak kabul edildiğini, sigaranın bulaşıcı, kitle imha silahı olarak nitelendirildiğini ve hızla yayıldığını belirterek;”Tütün endüstrisi sigarayı sayısız yollarla özendirmektedir. Sigaranın kullanımını özendirme konusunda çocukluktan itibaren sayısız iletiler altına alınıyoruz. Bazı çocuk mamalarının ambalajlarındaki renk, harflerin karakteri, sinema, dizilerdeki kullanımı  bilinçaltımızı etkilemektedir.” dedi.  

Türkiye'de yaklaşık 17 milyon kişinin sigara kullandığını, kullanım yaşının gittikçe düştüğünü, 20 yaşından sonra sigaraya başlamanın daha zor olduğunu ifade eden Uzman Doktor şöyle konuştu;” Sigara dünyada günde 10.000 kişiyi öldürüyor. Türkiye'de ise her gün üç uçağın düştüğünü, ya da üç otobüsün devrildiğini, 100.000 kişi yaşayan yere atom bombasının düştüğünü ve kimsenin kurtulmadığını düşünün…“

Uzman Doktor, sadece 20 dk. sigara içilmemesi durumunda vücudun olumlu yönde tepki verdiğini, nikotinin 48 saatte vücuttan atıldığını, ilerleyen yıllarla birlikte vücut fonksiyonlarının gittikçe iyileştiğini, kanser ve kalp krizi riskinin azaldığını, 15 yıl sonra ise hiç sigara içmemiş gibi temizlendiğini ifade etti.  

Sigarayı bırakmada sosyal, psikolojik ve fiziksel desteğin gerekliliğini vurgulayan Sigarayı Bıraktırma Merkezi Başkanı, kendi çabasıyla sigarayı bırakanların tekrar başlama riskinin olduğunu, tekrar başlama durumunda ise bırakmanın en az 2-3 yıl ertelendiğini vurgulayarak, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde verilecek her türlü destekle sigara tiryakilerinin bu hastalıktan kurtulabileceklerine, sigara hastalığının %100'e yakın oranda tedavi edilebildiğini ve sosyal güvenceler kapsamında kişilerin ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanmasının mümkün olduğuna dikkat çekti.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için:
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Sigarayı Bıraktırma Merkezi,
0 312 306 18 40