EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
DUNYA ENGELLİLER GUNU

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Bugün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü…

TCDD, “ en fazla engelli çalıştıran kurum” ödülü almış bir kurum olmanın görev ve sorumluluğuyla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün anlam ve önemini çok iyi bilmektedir.   

Diğer taraftan, son 10 yılda trafik kazalarında 40 bin kişinin engelli duruma düştüğü dikkate alındığında, bu alandaki görev ve sorumluluğumuz çok büyük değer taşımaktadır. Çünkü, demiryollarının güçlendiği bir ulaşım sisteminin artılarından birisi de  kazaların azalmasıdır.

Bu bilinç içerisinde, demiryollarının modernleşmesi ve ülkemizi yeniden “demir ağlarla örme” hedefiyle 2003 yılından itibaren çıkmış olduğumuz yolculukta geriye doğru baktığımızda bu güne kadar çok önemli mesafeler kat ettiğimizi memnuniyetle ifade ediyorum. Buradaki en büyük pay, gece-gündüz çalışan işçi-memur, engelli-engelsiz tüm personelimizindir.

Demiryollarımızın modernleşmesinde büyük emekleri geçen engelli çalışanlarımız ile engelli vatandaşlarımızın herkes gibi eşit şartlarda demiryolu hizmetlerine en kolay şekilde erişmelerini sağlamanın çalışmalarını yapıyoruz.

Kendilerinin de takdir edecekleri üzere, Kuruluşumuzda çalışan engelli çalışanlarımız için binalarımız ve çalışma ortamlarının iyileştirmelerinden yolcu trenlerimizde yatığımız yeniliklere ve eğitim faaliyetlerine birçok çalışmalarımız oldu.

Ancak bunları yeterli görmüyoruz. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuz gerçeğiyle, onlar için yapacak daha çok işimizin olduğunu biliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde tüm mesai arkadaşlarıma sevgilerimi sunuyorum.

                                                                                     Süleyman Karaman
                                                                                          Genel Müdür