EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
EDİRNE ' KARS DEMİRYOLU İÇİN ÇERÇEVE ANLAŞMASI YAPILDI

 - Edirne – Kars Demiryolu İçin Çerçeve Anlaşması Yapıldı…

 

- “Edirne-Kars Demiryolu” İçin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Bakanlığı Gelişme ve Planlama Departmanı Genel Müdürü Yong JIANG Arasında “Çerçeve Anlaşması” İmzalandı…

 

- Türkiye İle Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Demiryolu Alanında Başlatılan İşbirliği Çalışmaları Hızla İlerliyor…

Ülkemiz ile Çin arasında Edirne-Kars Demiryolu İşbirliği Anlaşmasında yer alan projelerin ilerlemesini hızlandırmak amacıyla, Kars-Edirne Demiryolu Yapım Projesine ilişkin “Çerçeve Anlaşması”,  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Bakanlığı Gelişme ve Planlama Departmanı Genel Müdürü Yong JIANG  tarafından, 25 Ocak 2011 tarihinde imzalandı.

Bilindiği üzere, Edirne-Kars Demiryolu işbirliği anlaşmasında yer alan projelerin ilerlemesini hızlandırmak amacıyla, Çin Demiryolu Yapım Şirketi (CRCC), Üçüncü Demiryolu Araştırma ve Dizayn Kuruluşu Grubu (TSDI) ve CRS Şirketi temsilcilerinden oluşan Çin Heyeti, 16 Ocak 2011 tarihinde ülkemize geldi.

 

26 Ocak 2011 tarihine kadar heyetler arasında yapılan görüşmelerde, Türkiye-ÇHC Demiryolu Projesi Ortak çalışma Grubu kurulması konusunda mutabakata varıldı ve  25 Ocak 2011 tarihinde “Kars-Edirne Demiryolu Yapım Projesine İlişkin “Çerçeve Anlaşması” imzalandı.

 

Söz konusu projenin mali portresinin belirlenmesi amacıyla,  25-26 Ocak 2011 tarihlerinde ise TCDD, Çin Demiryolu Bakanlığı, Çin Demiryolu Yapım Şirketi(CRCC) ve Çin Finans Kuruluşları yetkilileri ile T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.

 

Bilindiği gibi, Ülkemiz ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında demiryolu alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla, Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM ile Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Bakanı Lıu ZHİJUN arasında 7 Temmuz 2010 tarihinde Pekin'de “Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.  Her iki ülkenin Başbakanları arasında Ankara'da yapılan görüşmeler sırasında ise, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM ile Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Bakanı Lıu ZHİJUN arasında 8 Ekim 2010 tarihinde "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Demiryolu İşbirliği Anlaşması" imzalanmıştır.