EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
EGERAY PROJESİ HIZLA TAMAMLANIYOR

Ulaştırma Bakanı Yıldırım: EGERAY Projesi Hızla Tamamlanıyor

EGERAY Projesi kapsamında temin edilen banliyö setlerinin deneme sürüşleri, 8 Nisan 2010 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından Ankara'da başlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, İZBAN A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Duman ve diğer yetkililerle birlikte İZBAN A.Ş. tarafından EGERAY için teslim alınan tren setinin test sürüşlerini başlatan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, test treninde açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, İzmir'in trafik sorununun çözümüne katkı sağlayacak EGERAY'ı işletmek üzere TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin eşit ortaklıkla kurdukları İZBAN AŞ tarafından teslim alınan tren setlerinin test sürüşlerinin başlamasıyla birlikte projenin tamamlanma sürecine girildiğini söyledi.

Günde yarım milyondan fazla İzmirliyi taşıyacak EGERAY projesinin iki hattan oluştuğunu belirten Bakan Yıldırım, “Alsancak-Cumaovası Güney Hattı bu yıl içinde, Aliağa-Alsancak Kuzey hattı ise gelecek yıl hizmete girecek” dedi.

Teşkilat Kanununda Değişiklik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, büyükşehirlerin kent içi toplu taşıma sorunlarına da değinerek Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin toplu taşıma sorunlarının raylı taşıma projelerinden geçtiğini ancak altyapı maliyetleri oldukça yüksek olan raylı taşıma projelerinin büyükşehir belediyeleri bütçelerince karşılanmasının zor olduğunu söyledi.

Yıldırım, bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı Teşkilat Kanunu'nda değişiklik yapılarak Bakanlığın görevleri arasına “Büyükşehirlerde toplu taşıma projeleri gerçekleştirmek” maddesinin de ekleneceğini kaydetti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuyla ilgili kanun tasarısının TBMM'de Komisyondan geçtiğini ve Genel Kurul aşamasında olduğunu sözlerine ekledi.

Kocaoğlu'ndan Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'ye Teşekkür 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “İzmir'in toplu taşıma projelerine yaptıkları katkılardan dolayı Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum” dedi.

Karaman: Banliyö Tren Setlerinin Hız Testleri YHT Hattında Yapılıyor

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da EGERAY Projesi ve bu kapsamda temin edilen tren setleriyle ilgili bilgiler verdi.

Banliyö tren setlerinin maksimum test hızının 160 kilometre olduğunu ve bu nedenle setlerin hız testlerinin Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yapılacağını söyleyen Karaman, daha sonra setlerin İzmir'e götürüleceğini ve dinamik testlerin EGERAY banliyö hattında yapılacağını belirtti.

  1. Proje kapsamında 22 adet istasyonun metro standardında yeniden inşa edildiğini ifade eden Karaman, toplam 33 banliyö setinin Egeray'da hizmet vereceğini, 33 setin toplam bedelinin 123 Milyon Avro olduğunu kaydetti. İlk iki tren setinin geçen ay geldiğini, sonraki 4 setin de Haziran ayı başına kadar Ankara'ya getirileceğini anlatan Karaman, bu yılın sonuna kadar toplam 20 adet setin Türkiye'de olacağını, geriye kalan 13 setin ise Şubat 2011 tarihine kadar             Türkiye'ye getirilmesinin planlandığını kaydetti.

Egeray Projesi ile İzmir'in Kentiçi Toplu Taşımacılığına Büyük Katkı...                                                                                                                  

Bilindiği gibi, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yürütülen ve temeli 3 Nisan 2006 tarihinde atılan EGERAY için TCDD,  toplam 155 milyon Dolar' lık yatırım yaptı. Projenin sinyalizasyon, telekomünikasyon, elektrifikasyonu için Japonya ve İspanya'dan  kredi kullanıldı. Çalışmalar çerçevesinde; banliyö bölgesi çift hatta çıkartıldı.  79 km çift ve 2.5 km. tek hat olmak üzere Aliağa- Menemen- Basmane ve Alsancak-Cumaovası hattında Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Tesisleri kurdu. Bu kesimdeki alt yapı eksiklikleri giderdi ve hattı ihata altına aldı. Ayrıca, Belediyenin mücavir alanı dışında kalan Koyundere ve Ulukent istasyonlarını da metro standardında yeniden inşa etti.  

EGERAY Projesi ile; kuzeyde Aliağa'dan başlayarak, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Alsancak, Şirinyer, Gaziemir, Adnan Menderes Havaalanı ve Cumaovası'na kadar toplam 30 istasyon ile 79 km'lik bir hatta metro standardında hizmet verecek. Başlangıçta, yılda 200 milyon yolcuya hizmet verilmesi hedefleniyor. Seyahat süresi Alsancak-Aliağa kesiminde 60 dakika, Alsancak-Cumaovası kesiminde 26 dakika, Aliağa- Cumaovası arasında ise 86 dakika olacak.

Ayrıca, EGERAY hattı boyunca,  tüm hemzemin geçitler, karayolu alt-üst geçidi ile demiryolu tüneli haline getirilerek, trafik sıkışıklığının ve kazaların önüne geçilecek. Karşıyaka'da 3 km'lik ve Şirinyer' de 1.2 km lik demiryolu tünellerinin üstleri herkesin istifade edebileceği sosyal ve kültürel alanlar olarak değerlendirilecek. Diğer taraftan, ana hat trenleri ve hafif raylı sistemin EGERAY'la entegrasyonu sağlamak üzere, akıllı bilet sistemi kullanılacak.