EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ELVAN: ANKARA- İSTANBUL 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Sincan-Köseköy arasında inşa edilecek yüksek hızlı tren hattıyla Ankara'dan İstanbul'a 1 saat 15 dakikada ulaşılacağını bildirdi.

Bakan Elvan, “Eurasia Rail 5. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik” fuarının açılışına katılmak için uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılayan basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

 

“DEMİR YOLU YATIRIMLARIMIZA ÇOK AĞIRLIK VERECEĞİZ"

Demiryollarına yapılan yatırımlar hakkında uplarına bilgi veren Elvan, 2003 yılında 580 milyon liralık demiryolu yatırımı söz konusuyken geçen yıl yaklaşık 5,5 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Demiryolu sektörüne 2015 yılında yapılacak yatırım miktarının 9 milyar lira olduğuna işaret eden Bakan Elvan, “Her geçen yıl bu yatırımları artırıyoruz. Son 12 yılda ise 42 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte demir yolu yatırımlarımıza çok ağırlık vereceğiz." dedi.

 

“ANKARA- İSTANBUL 1 SAAT 15 DAKİKA…”

Sincan-Köseköy arasında Yap-İşlet-Devret(YİD) modeliyle yeni bir yüksek hızlı tren hattı inşa edileceğini açıklayan Elvan, projenin tamamlandığında Ankara-İstanbul arası ulaşımın 1 saat 15 dakika olacağını söyledi. Elvan şunları kaydetti: “Proje tamamlandığında Ankara'dan İstanbul'a 1 saat 15 dakikada ulaşılacak. Bunu biz yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkmak istiyoruz. Ancak Köseköy'den Halkalı'ya kadar olan kesimi için, yani kendimize, Devlet Demiryollarına ait olan, yapacağımız demir yolu hattında da kullanma imkanı vermek istiyoruz.

 

“400 KM HIZA UYGUN İNŞA EDİLECEK”

Böyle bir imkanı sağlarsak oldukça cazip bir proje olacağını düşünüyoruz.” diyen Bakan Elvan şöyle tamamladı: Sincan-Köseköy arasındaki yüksek hızlı tren hattını saatte 350-400 kilometre hız yapabilecek trenlere uygun şekilde inşa edilecek. Bununla ilgili de çalışmalarımıza devam ediyoruz.”